10-05-2024 Wróć na stronę sklepu Artykuły

Pozycjonowanie Long Tail

Fraza long tail (długi ogon) w kontekście SEO to specyficzne, zazwyczaj dłuższe zapytanie wyszukiwania, które jest mniej popularne i zwykle bardziej konkretne niż bardziej ogólne, krótsze frazy kluczowe. Fraza long tail – co to takiego? Frazy te składają się często z trzech lub więcej słów. Chociaż poszczególne frazy long tail mogą generować mniejszy ruch niż […]

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Na ten adres email prześlemy odpowiedź na Twoje zapytanie.
Jeżeli adresów URL jest kilka rozdziel je przecinkiem.
Wybrana wartość: 200
Przetwarzanie danych osobowych
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BackLink24.pl z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69 lok. 9, zarejestrowaną w Kraków, nr NIP: 738-214-64-32 na potrzeby i w zakresie niezbędnym do korzystania przeze mnie z usług świadczonych przez BackLink24.pl, w tym na przekazywanie moich danych osobowych podmiotom trzecim, przy pomocy których BackLink24.pl świadczy usługi.

Fraza long tail – co to takiego?

Frazy te składają się często z trzech lub więcej słów. Chociaż poszczególne frazy long tail mogą generować mniejszy ruch niż bardziej ogólne zapytania, są one bardzo wartościowe ze względu na ich wysoką specyfikę i zazwyczaj wyższą konwersję.

Charakterystyka fraz long tail:

Pozycjonowanie Long Tail
Pozycjonowanie Long Tail

Korzyści z wykorzystania fraz long tail:

Jak znaleźć i używać fraz long tail:

Frazy long tail są cennym elementem każdej strategii SEO, pomagając firmom w zwiększeniu widoczności w wyszukiwarkach, przyciąganiu bardziej zaangażowanych użytkowników i poprawie wskaźników konwersji.

Frazy ogólne a frazy długiego ogona

Frazy ogólne i frazy długiego ogona to dwa rodzaje słów kluczowych, które pełnią różne role w strategii SEO i marketingu treści. Zrozumienie ich charakterystyk i odpowiednie wykorzystanie w optymalizacji strony jest kluczowe dla skutecznego przyciągania ruchu i konwersji. Oto porównanie obu rodzajów fraz:

Frazy Ogólne (Short Tail Keywords)

 • Definicja: Frazy ogólne składają się z jednego lub dwóch słów. Są to najczęściej ogólne terminy, które są szerokie w swoim znaczeniu, np. „buty” czy „samochody”.
 • Wolumen wyszukiwania: Zazwyczaj mają one wysoki wolumen wyszukiwań, co oznacza, że duża liczba osób wprowadza te słowa do wyszukiwarek.
 • Konkurencyjność: Ze względu na wysoki wolumen są bardzo konkurencyjne, co oznacza, że trudniej jest uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania dla tych fraz.
 • Intencja użytkownika: Intencja za frazami ogólnymi jest często niejasna, ponieważ nie wskazują one konkretnie, czego użytkownik szuka. Na przykład, wyszukując „buty”, użytkownik może szukać sklepów z butami, informacji o butach, rodzajach butów itd.
 • Konwersja: Zazwyczaj mają niższą stopę konwersji, ponieważ użytkownicy są na wcześniejszym etapie procesu zakupowego i mogą jeszcze nie być gotowi do zakupu.
Frazy ogólne a frazy długiego ogona
Frazy ogólne a frazy długiego ogona

Frazy Długiego Ogona (Long Tail Keywords)

 • Definicja: Frazy długiego ogona są dłuższe, często składają się z trzech lub więcej słów. Są bardziej szczegółowe i konkretniejsze niż frazy ogólne, np. „czarne skórzane buty męskie na zimę”.
 • Wolumen wyszukiwania: Mają znacznie niższy wolumen wyszukiwań, ale użytkownicy wpisujący te frazy są często bardziej zdecydowani i bliżej dokonania zakupu.
 • Konkurencyjność: Są mniej konkurencyjne niż frazy ogólne, co ułatwia osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Intencja użytkownika: Intencja jest zazwyczaj bardzo jasna. Użytkownicy szukający za pomocą fraz długiego ogona wiedzą dokładnie, czego chcą.
 • Konwersja: Ze względu na wyspecjalizowaną naturę i jasną intencję, frazy długiego ogona często prowadzą do wyższej konwersji.

Kiedy używać każdego rodzaju frazy?

 • Frazy ogólne: Są przydatne do budowania świadomości marki i przyciągania dużej liczby odwiedzin na stronę. Mogą być używane na głównych stronach kategorii lub w kampaniach reklamowych, które mają na celu dotarcie do szerokiego grona odbiorców.
 • Frazy długiego ogona: Idealne do generowania ruchu wysokiej jakości, który ma większe szanse na konwersję. Powinny być stosowane w treściach, które odpowiadają na specyficzne zapytania, takie jak opisy produktów, blogi, FAQ i inne treści niszowe.
Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Holandia

Odpowiednie wykorzystanie obu rodzajów fraz w strategii SEO pozwala na zrównoważone podejście, które zwiększa zarówno ogólny ruch, jak i specyficzny, wysokiej jakości ruch, prowadząc do lepszych wyników w przyciąganiu klientów i ich konwersji.

Długość zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę

Długość zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę przez użytkowników może być bardzo różnorodna i zależy od wielu czynników, takich jak intencja użytkownika, stopień świadomości problemu, znajomość tematu, a nawet urządzenie, z którego korzysta (komputer vs urządzenia mobilne). Analiza tych zapytań jest kluczowa dla zrozumienia zachowań użytkowników i optymalizacji treści pod kątem SEO. Oto podział zapytań według ich długości:

Krótkie zapytania (Short-tail keywords)

Krótkie zapytania, często określane jako „short-tail” keywords, składają się z jednego do trzech słów. Przykładami mogą być „pizza”, „kredyt hipoteczny” czy „lekarz Warszawa”. Te zapytania charakteryzują się dużym wolumenem wyszukiwania i wysoką konkurencją, ale często mają niejasną intencję, co może prowadzić do niższej konwersji.

Długie zapytania (Long-tail keywords)

Długie zapytania, zwane „long-tail” keywords, składają się zazwyczaj z czterech lub więcej słów. Są one bardziej konkretne, na przykład „gdzie kupić świeżą pizzę w Krakowie” lub „najlepszy pediatra w Warszawie dla alergików”. Te zapytania mają zwykle mniejszy wolumen wyszukiwania, ale są mniej konkurencyjne i charakteryzują się wyższą intencją zakupową, co zwykle przekłada się na wyższą konwersję.

Zapytania oparte na pytaniach

Użytkownicy coraz częściej wprowadzają zapytania w formie pytań, szczególnie kiedy korzystają z wyszukiwania głosowego przez smartfony lub asystentów głosowych takich jak Google Assistant, Siri czy Alexa. Przykłady takich zapytań to „Jak zrobić pizzę w domu?” lub „Jaki jest najlepszy bank do wzięcia kredytu hipotecznego?”. Te zapytania są często długie i bardzo konkretne.

Zapytania semantyczne i kontekstowe

Wyszukiwarki coraz bardziej skupiają się na zrozumieniu kontekstu i semantyki zapytań, nie tylko na dopasowaniu słów kluczowych. To oznacza, że algorytmy są zdolne interpretować złożone zapytania i dostarczać odpowiedzi, które najlepiej odpowiadają na zamiar użytkownika, nawet jeśli konkretne słowa kluczowe nie zostały użyte w zapytaniu.

Długość zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę
Długość zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę

Wpływ na SEO i strategie treści

Zrozumienie, jakie zapytania są wprowadzane przez użytkowników, pozwala tworzyć bardziej celowane i skuteczne strategie treści. Dla SEO oznacza to nie tylko wplatanie odpowiednich słów kluczowych, ale także tworzenie treści, które odpowiadają na konkretne pytania, rozwiązują problemy lub odpowiadają na szczegółowe potrzeby użytkowników. Ponadto, zrozumienie długości zapytań pomaga w optymalizacji dla różnych typów wyszukiwań, w tym wyszukiwań głosowych, które często przybierają formę dłuższych, naturalnych zdań.

Pozycjonowanie stron na długi ogon

Pozycjonowanie stron internetowych na frazy długiego ogona, czyli tzw. long-tail keywords, to strategia koncentrująca się na wykorzystaniu specyficznych, mniej popularnych, ale bardziej konkretnych fraz wyszukiwania. Frazy te są zazwyczaj dłuższe i bardziej opisowe niż typowe, bardziej konkurencyjne słowa kluczowe. Oto kluczowe aspekty i korzyści pozycjonowania na długi ogon:

Dlaczego warto pozycjonować na długi ogon?

Jak efektywnie pozycjonować na długi ogon?

 • Badanie fraz: Użyj narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs, SEMrush, czy Moz do znalezienia długich fraz kluczowych, które są związane z Twoją branżą i mają odpowiedni wolumen wyszukiwania. Szukaj fraz, które odpowiadają konkretnym zapytaniom lub problemom użytkowników.
 • Optymalizacja treści: Wzbogać swoją stronę o treści, które naturalnie integrują wybrane frazy długiego ogona. Stwórz wartościowe treści, takie jak blogi, poradniki, artykuły czy opisy produktów, które odpowiadają na specyficzne pytania lub potrzeby.
 • Struktura strony: Ułatw dostęp do treści związanych z długim ogonem. Upewnij się, że nawigacja po stronie jest intuicyjna, a informacje są łatwo dostępne. To pomoże zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć i zaindeksować Twoje treści.
 • Wewnętrzne linkowanie: Wykorzystaj wewnętrzne linkowanie do promowania i wzmacniania stron skoncentrowanych na długim ogonie. Pomaga to w zwiększeniu autorytetu tych stron oraz w poprawie ich pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Optymalizacja dla wyszukiwań głosowych: Ponieważ wiele zapytań długiego ogona jest formułowanych w sposób naturalny, jak rozmowa, optymalizuj swoje treści również pod kątem wyszukiwań głosowych. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę rosnącą popularność asystentów głosowych.
 • Analiza i monitorowanie: Regularnie monitoruj efektywność swoich działań SEO dla fraz długiego ogona za pomocą narzędzi analitycznych. Analizuj ruch, konwersje oraz pozycje w wyszukiwarce, dostosowując strategie w odpowiedzi na zebrane dane.
Pozycjonowanie stron na długi ogon
Pozycjonowanie stron na długi ogon

Pozycjonowanie na długi ogon jest często bardziej czasochłonne i wymaga tworzenia większej ilości treści, ale jest efektywną strategią, która może przynieść znaczne korzyści dla różnych typów biznesów, szczególnie tych, które oferują niszowe produkty lub usługi.

Przeczytaj także:  Link building

Zalety pozycjonowania na długi ogon

Pozycjonowanie na frazy długiego ogona (long-tail keywords) jest cenną strategią w SEO, która oferuje wiele zalet, zwłaszcza dla mniejszych, specjalistycznych lub nowych firm, które mogą mieć trudności z konkurowaniem o bardziej ogólne, wysokokonkurencyjne frazy. Oto niektóre z kluczowych korzyści związanych z wykorzystaniem fraz długiego ogona w pozycjonowaniu:

Mniejsza konkurencja

Frazy długiego ogona są zazwyczaj mniej konkurencyjne niż bardziej ogólne frazy, co oznacza, że łatwiej jest osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Dla nowych stron internetowych lub tych z mniejszym autorytetem, jest to szansa na zyskanie widoczności bez konieczności bezpośredniej rywalizacji z dużymi graczami.

Wyższe wskaźniki konwersji

Użytkownicy wpisujący długie frazy są zazwyczaj bliżej podjęcia decyzji zakupowej lub działania. Są to zapytania bardziej szczegółowe, co oznacza, że użytkownik już dokładnie wie, czego szuka. Pozycjonowanie na te frazy może prowadzić do wyższych wskaźników konwersji, ponieważ trafiasz do bardziej zainteresowanej i zaangażowanej grupy odbiorców.

Skuteczniejsze docieranie do niszy rynkowej

Długie frazy pozwalają na precyzyjne docelowanie specyficznych nisz lub segmentów rynku. Firmy, które oferują niszowe produkty lub usługi, mogą skutecznie wykorzystać długie frazy do przyciągnięcia idealnych klientów, którzy szukają dokładnie tego, co mają do zaoferowania.

Mniejszy koszt pozyskania ruchu

Ponieważ frazy długiego ogona są mniej konkurencyjne, często są również tańsze w pozycjonowaniu, zarówno w przypadku działań organicznych, jak i płatnych (PPC). To czyni je atrakcyjnym wyborem dla firm z ograniczonym budżetem marketingowym.

Zalety pozycjonowania na długi ogon
Zalety pozycjonowania na długi ogon
Zalety pozycjonowania na długi ogon
Zalety pozycjonowania na długi ogon

Zwiększenie trafności ruchu

Frazy długiego ogona przyciągają użytkowników, którzy dokładnie wiedzą, czego szukają, co zwiększa trafność i jakość ruchu na stronie. Użytkownicy ci są bardziej skłonni do interakcji z treścią strony, ponieważ znajdują dokładnie to, czego szukali.

Dłuższe sesje i mniejsza ilość odrzuceń

Dzięki wyższej trafności, użytkownicy wchodzący na stronę z fraz długiego ogona są bardziej skłonni do dłuższego przeglądania strony i eksplorowania więcej niż jednej podstrony. To może prowadzić do niższych wskaźników odrzuceń i większej zaangażowania.

Optymalizacja dla wyszukiwania głosowego

Frazy długiego ogona doskonale nadają się do optymalizacji pod kątem rosnącej popularności wyszukiwania głosowego. Zapytania głosowe są często dłuższe i bardziej konwersacyjne, co sprawia, że naturalnie pasują do strategii opartej na długim ogonie.

Budowanie autorytetu w danej dziedzinie

Publikowanie treści, które odpowiadają na konkretne i szczegółowe zapytania, może pomóc firmie w budowaniu autorytetu jako eksperta w danej dziedzinie. To z kolei przekłada się na budowanie zaufania.

Jak wyszukać frazy z długiego ogona?

Wyszukiwanie fraz długiego ogona, które są efektywne dla Twojej strategii SEO, wymaga szczegółowego podejścia i wykorzystania odpowiednich narzędzi. Oto kilka metod i narzędzi, które pomogą Ci znaleźć właściwe frazy długiego ogona dla Twojej witryny:

Google Suggest

To jedno z najprostszych narzędzi do znajdowania fraz długiego ogona. Zacznij wpisywać zapytanie w Google i zwróć uwagę na sugestie, które pojawiają się automatycznie. Te sugestie są oparte na rzeczywistych zapytaniach wprowadzanych przez użytkowników, co czyni je bardzo wartościowymi podpowiedziami.

Narzędzia do analizy słów kluczowych

Użyj specjalistycznych narzędzi takich jak Ahrefs, SEMrush, Moz, czy KWFinder do znalezienia i analizy fraz długiego ogona. Te narzędzia oferują zaawansowane funkcje, takie jak analiza konkurencji, wolumen wyszukiwań, trudność pozycjonowania i potencjalna wartość ruchu związana z danym słowem kluczowym.

Jak wyszukać frazy z długiego ogona?
Jak wyszukać frazy z długiego ogona?

Analiza konkurencji

Przeanalizuj treści konkurentów, aby zobaczyć, na jakie frazy długiego ogona się pozycjonują. Możesz użyć narzędzi do SEO, aby sprawdzić, które strony i frazy przynoszą im najwięcej ruchu.

Google Search Console

Wykorzystaj dane z Google Search Console, aby zidentyfikować długie frazy, które już przyciągają użytkowników na Twoją stronę. Możesz rozszerzyć te tematy lub poprawić istniejące treści, aby lepiej odpowiadały na te zapytania.

Fora internetowe i media społecznościowe

Przeszukaj fora internetowe, grupy na Facebooku, subreddity i inne platformy, gdzie Twoi potencjalni klienci mogą dyskutować o tematach związanych z Twoją branżą. Zwróć uwagę na specyficzne pytania i problemy, które są poruszane, a które mogą stanowić podstawę dla fraz długiego ogona.

FAQ i pytania od klientów

Zbieraj pytania, które Twoi klienci często zadają obsłudze klienta lub poprzez formularze kontaktowe na stronie. Te pytania są doskonałym źródłem fraz długiego ogona, które odzwierciedlają realne zainteresowania i potrzeby użytkowników.

Używanie narzędzi typu „Answer the Public”

Narzędzia takie jak Answer the Public pozwalają wpisać podstawowe słowo kluczowe i generują listę potencjalnych zapytań i fraz powiązanych z tym słowem, często tworząc długie i bardzo specyficzne frazy.

Google Analytics

Analizuj raporty z Google Analytics, aby zrozumieć, jakie zapytania kierują użytkowników na Twoją stronę. Możesz odkryć ukryte frazy długiego ogona, na które już masz pewien ruch, a które możesz dalej rozwijać.

Pamiętaj, że klucz do sukcesu z frazami długiego ogona leży w ich specyficzności i ścisłym dopasowaniu do intencji użytkowników. Długie frazy kluczowe mogą nie generować dużego wolumenu ruchu indywidualnie, ale ich zbiorcza wartość i konwersja mogą znacząco przyczynić się do sukcesu Twojej witryny.

Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Stron Internetowych w Google
Jak wyszukać frazy z długiego ogona?
Jak wyszukać frazy z długiego ogona?

Frazy long tail a intencje wyszukiwania

Frazy long tail (długiego ogona) są ściśle powiązane z intencjami wyszukiwania użytkowników, co czyni je wyjątkowo cennymi w kontekście SEO i marketingu treści. Te frazy zazwyczaj składają się z trzech lub więcej słów i są bardziej konkretne niż krótkie, ogólne zapytania. Dzięki swojej specyfice, frazy long tail mogą lepiej odpowiadać na konkretną potrzebę lub pytanie użytkownika. Oto jak frazy long tail są powiązane z intencjami wyszukiwania i dlaczego są one tak istotne:

Wyższa Specyficzność Intencji

Frazy long tail często zawierają więcej szczegółów, które wskazują na konkretną intencję użytkownika. Na przykład, fraza „najlepszy elektryk 24h Warszawa” wskazuje, że użytkownik nie tylko szuka elektryka, ale konkretnego typu usługi (dostępność 24 godziny na dobę) w określonej lokalizacji (Warszawa). Pozycjonowanie na takie frazy pozwala zatem na precyzyjne dostosowanie treści do bardzo konkretnej grupy odbiorców.

Wyższe Wskaźniki Konwersji

Dzięki precyzyjnej intencji, frazy long tail mają zwykle wyższe wskaźniki konwersji niż krótsze, ogólniejsze zapytania. Użytkownicy wprowadzający długie zapytania są często w dalszej fazie procesu zakupowego, mają wyraźne oczekiwania i są gotowi do podjęcia akcji (np. zakupu, zapisania się, kontaktu).

Lepsze Dopasowanie Treści do Potrzeb Użytkownika

Optymalizując strony pod kątem fraz long tail, masz większe szanse na stworzenie treści, które dokładnie odpowiadają na pytania lub rozwiązują problemy użytkowników. To nie tylko zwiększa zadowolenie odwiedzających, ale również buduje autorytet Twojej strony jako źródła użytecznych i celowych informacji.

Mniejsza Konkurencja

Frazy long tail są mniej konkurencyjne, co oznacza, że łatwiej jest osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania dla nich. Dzięki temu mniejsze lub mniej znane strony mogą skutecznie rywalizować z większymi konkurentami, koncentrując się na niszy rynkowej.

Optymalizacja dla Wyszukiwań Głosowych

Wzrost popularności wyszukiwań głosowych sprawia, że frazy long tail zyskują na znaczeniu. Zapytania głosowe są zwykle dłuższe i bardziej rozmowne, co sprawia, że naturalnie pasują do kategorii fraz long tail. Optymalizacja pod kątem tych zapytań pozwala na lepsze pozycjonowanie w coraz bardziej popularnym segmencie wyszukiwań.

Frazy long tail a intencje wyszukiwania
Frazy long tail a intencje wyszukiwania

Różnorodność Trafienia na Stronę

Pozycjonowanie na różnorodne frazy long tail pozwala na przyciąganie ruchu z wielu różnych zapytań, co może zdywersyfikować źródła ruchu i zmniejszyć ryzyko zależności od kilku popularnych fraz kluczowych.

Podsumowując, frazy long tail są niezwykle cenne dla strategii SEO, ponieważ oferują bardziej szczegółowy wgląd w intencje użytkowników, pozwalają na celowanie w konkretne potrzeby i mają wyższy potencjał konwersji. Optymalizacja dla tych fraz wymaga jednak głębokiego zrozumienia celów

Pozycjonowanie long tail FAQ

Pozycjonowanie na frazy długiego ogona (long tail) to ważna strategia w SEO, która może przynieść znaczące korzyści dla stron internetowych. Oto zestaw często zadawanych pytań (FAQ) dotyczących pozycjonowania na frazy long tail, które pomogą zrozumieć jego kluczowe aspekty:

Co to są frazy long tail?

Frazy long tail to długie i specyficzne wyrażenia składające się zazwyczaj z trzech lub więcej słów. Są one mniej popularne indywidualnie niż krótkie frazy (short tail), ale w sumie mogą generować znaczną część ruchu na stronie.

Dlaczego warto pozycjonować na frazy long tail?

Pozycjonowanie na frazy long tail ma kilka zalet:

 • Mniejsza konkurencja: Dzięki swojej specyfice, frazy te są zazwyczaj mniej konkurencyjne.
 • Wyższa konwersja: Użytkownicy wpisujący długie frazy są często bliżej podjęcia decyzji zakupowej lub wykonania określonej akcji.
 • Dokładniejsze trafienie w potrzeby użytkownika: Pozwalają na precyzyjne odpowiadanie na konkretne pytania lub problemy użytkowników.

Jak znaleźć frazy long tail?

Do znalezienia fraz long tail możesz użyć narzędzi do badania słów kluczowych takich jak Ahrefs, SEMrush, Moz, KWFinder. Inną metodą jest obserwacja sugestii Google (autocomplete), analiza tematów poruszanych na forach internetowych, czy analiza pytań użytkowników na Twojej stronie.

Jak optymalizować stronę pod kątem fraz long tail?

 • Treść: Twórz treści odpowiadające na konkretne pytania i problemy, używając fraz long tail w tytułach, podtytułach, treści oraz w metatagach.
 • Struktura strony: Zapewniaj klarowną i logiczną strukturę URL i wewnętrznego linkowania, która wspiera optymalizację.
 • UX/UI: Optymalizuj stronę pod kątem użytkowników, zapewniając szybkie ładowanie się strony i dostosowanie do urządzeń mobilnych.

Jakie narzędzia mogą pomóc w pracy z frazami long tail?

Do pracy z frazami long tail przydają się narzędzia takie jak:

 • Google Keyword Planner – do badań podstawowych słów kluczowych.
 • Ahrefs, SEMrush – do głębszej analizy fraz i konkurencji.
 • Answer the Public – do generowania pytań i prepozycji związanych z podstawowym słowem kluczowym.

Jak mierzyć sukces pozycjonowania na frazy long tail?

Sukces można mierzyć poprzez monitoring ruchu pochodzącego z fraz long tail, wskaźniki konwersji z tych zapytań oraz ogólną widoczność strony na te frazy w wynikach wyszukiwania. Narzędzia takie jak Google Analytics i Google Search Console są tutaj nieocenione.

Czy frazy long tail są dobre dla każdego rodzaju strony?

Frazy long tail są szczególnie korzystne dla stron niszowych, sklepów e-commerce i firm lokalnych, ale mogą być użyteczne dla każdego rodzaju strony, która chce zwiększyć swoją widoczność i konwersję w specyficznych obszarach tematycznych.

Oceń artykuł
Dodaj ocenę dla tego artykułu