Omawiana funkcja pojawiła się w styczniu 2016. Dzięki niej każda witryna staje się wyraźnie szybsza, co poprawia dostępność i wygodę użytkowania.

Czym dokładnie jest AMP?

AMP, najprościej mówiąc, to technologia tworzenia stron internetowych, której efektem jest bardzo szybkie renderowanie treści. W AMP wyróżniamy następujące elementy:

  • AMP HTML – jest zbiorem porad i zaleceń, dzięki którym możliwe jest budowanie szybkich i jednocześnie bogatych stron internetowych wykorzystując jedynie podstawowy kod HTML wzbogacony o instrukcje AMP.

  • AMP JS – zestaw bibliotek JavaScript, po użyciu których strona ładuje się znacznie szybciej.

W jakim celu powstało AMP?

AMP to oddolna, otwarta inicjatywa powstała w wyniku rozmów osób bezpośrednio związanych z tworzeniem stron internetowych. Jej głównym celem jest znacznie szybsze prezentowanie stron internetowych użytkownikom, którzy wykazują się coraz mniejszą cierpliwością związaną z przeglądaniem internetu.

Jednak AMP przynosi również korzyści w pozycjonowaniu. Główną jest fakt, że po wdrożeniu omawianej technologii, zmniejsza się współczynnik odrzuceń na wszystkich urządzeniach.

W jaki sposób działa AMP?

Przyspieszone strony mobilne (AMP) z pozoru wyglądają jak standardowe witryny wykonane w technologii HTML. Różnią się od nich jednak kodem źródłowym. Aby dana strona internetowa identyfikowała się technologią AMP, musi zostać wykonana w oparciu o obostrzenia opracowane przez specjalistów.

AMP w swoim działaniu wykorzystuje szereg rozwiązań dostarczanych zarówno przez przeglądarkę, jak i serwer, dzięki czemu witryna ładuje się znacznie szybciej. Podstawą jest cache Google, w którym zapisane są podstawowe i najczęściej pobierane informacje na temat witryny. W ten sposób wczytywane są z chmury, która wykazuje się znacznie szybszym działaniem w porównaniu do hostingu.

Kto powinien zainteresować się AMP?

Każdy, komu zależy, aby jego strona ładowała się błyskawicznie. Warto jednak zaznaczyć, że konieczna jest znajomość HTML, JS i wytycznych AMP, dlatego nie każdy będzie w stanie samodzielnie wykonać w odpowiedni sposób taką witrynę.

Mimo to polecamy zapoznać się z wytycznymi Google dotyczącymi witryn AMP.

Co daje AMP?

AMP powinno przede wszystkim przyspieszyć działanie strony internetowej, a co za tym idzie – zmniejszyć współczynnik odrzuceń spowodowany zbyt wolnym wczytywaniem witryny. Plotki branżowe głoszą również, że AMP wpływa na ranking witryny, jednak nie są to informacje potwierdzone. Mimo to polecamy zainteresować się tą technologią, ponieważ pozytywnie wpływa na odbiór witryny.