Słowa kluczowe

Dobór słów kluczowych w przypadku pozycjonowania sklepu internetowego z zabawkami jest nieco bardziej złożony niż w przypadku wielu innych branż i składa się z kilku etapów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Sezonowość fraz kluczowych

Sprzedaż zabawek oraz ubrań dla dzieci wiąże się z sezonowością, czyli zwiększonym popytem na konkretne artykuły w danym okresie (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Dziecka itp.) oraz konkretnymi porami roku w przypadku ubrań (wiosna, lato, wakacje itp.). Nie inaczej jest z określonymi frazami kluczowymi, które mogą zyskiwać na popularności w poszczególnych przedziałach czasowych i nieznacznie tracić w w ciągu roku.

Dobór fraz kluczowych

W przypadku pozycjonowania sklepu z zabawkami prowadzącego sprzedaż ogólnokrajową i nierzadko międzynarodową najodpowiedniejszym typem fraz kluczowych oraz pozycjonowania będzie wersja globalna. Jeśli chodzi o złożoność przy reklamie sklepu z zabawkami to frazy można podzielić na dwie grupy:

- Długie i precyzyjne typu long tail (długiego ogona) wykorzystywane w przypadku nazw produktów oraz ich kategorii i podkategorii związanych z konkretnym producentem, marką czy bajką np.: dmuchane zabawki do wody Psi Patrol lato 2018, lalka Barbie Księżniczka na Ziarnku Grochu Mattel, Hot Wheels kolekcja 2020 Hasbro.

- Bardziej konkurencyjne, ogólne frazy typu globalnego charakteryzujące się dużo większymi kosztami oraz trudnością wypozycjonowania, ale będące nieodłącznym elementem skutecznej rywalizacji z konkurencją w przypadku pozycjonowania sklepu internetowego z zabawkami. Przykładami takich fraz mogą być: zabawki 2019, zabawki wyprzedaż lato 2020, zabawki dla 8-latki.

Optymalizacja witryny WWW

Witryna internetowa wraz z odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi w przypadku pozycjonowania sklepu z zabawkami jest jego podstawowym elementem oraz wyznacznikiem (tak jak w przypadku każdego innego przedsiębiorstwa działającego w branży e-commerce).

Aby móc być pozycjonowaną i być wysoko oceniona przez algorytmy wyszukiwarki witryna musi być zoptymalizowana pod względem wymagań SEO. Proces ten można podzielić na trzy etapy:

- SEO techniczne odpowiadające za szybkie i bezproblemowe działanie witryny oraz eliminację występujących błędów. Pod uwagę brane są m.in. elementy takie jak: kod witryny, zastosowane skrypty, metatagi, nagłówki h1, h2, h3, optymalizacja grafik (rozmiar, kompresja, atrybut ALT), linkowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne.

- Optymalizacja treści zapewniająca, że elementy takie jak tekst, grafika oraz materiały video wchodzące w skład serwisu biorącego udział w pozycjonowaniu sklepu internetowego z zabawkami były unikatowe, wartościowe, poprawne merytorycznie oraz językowo.

- Optymalizacja pod względem wizualnym i użytkowym sprawiająca, że witryna będąca elementem reklamy sklepu z zabawkami spełnia standardy UX (User Experience). Aby było to możliwe serwis musi posiadać spójną tematycznie, profesjonalną oraz estetyczną oprawę graficzną, intuicyjne, przyjazne użytkownikowi i uporządkowane menu oraz elementy nawigacji.

Google Ads

Wartą rozważenia opcją wspomagającą długotrwałe efekty pozycjonowania sklepu internetowego z zabawkami jest oferująca prowadzenie płatnych kampanii reklamowych usługa Google Ads. Umieszcza ona przygotowane przez reklamodawcę materiały w formie graficznej lub tekstowej przekierowujące odbiorcę do jego strony głównej. Reklamy są umieszczane nad organicznymi wynikami wyszukiwania (maksymalnie trzy pozycje) i oznaczone jako sponsorowane. Jest to kampania typu CPC, gdzie klient płaci za każdorazowe kliknięcie internauty w daną reklamę.

Podsumowując, reklama sklepu z zabawkami to dość zróżnicowany proces, który wymaga zastosowania i połączenia różnorodnych metod działania, co pozwala uzyskać optymalne efekty w postaci zwiększonego zasięgu i liczby potencjalnych nabywców.