Pozycjonowanie a akcje promocyjne

Pozycjonowanie stron motoryzacyjnych i dealerów samochodowych to proces długofalowy, który dla osiągnięcia pożądanych rezultatów potrzebuje od kilku miesięcy do nawet kilku lat, jednakże branża motoryzacyjna ma to do siebie, że okresowo „posługuje się” jedno lub kilkudniowymi akcjami typu „drzwi otwarte” lub „wyprzedaż rocznika XXX”. W tym przypadku pozycjonowanie motoryzacji będzie nieefektywne, dlatego warto zastosować rozwiązania alternatywne:

- Jedną z form pośrednio wspieraną przez efekty pozycjonowania sklepu motoryzacyjnego mogą być kampanie PPC (pay per click) takie jak Google Ads, która wyświetla reklamy sponsorowane w formie tekstowej lub graficznej. Treści umieszczane są na górze wyników wyszukiwania, a reklamodawca płaci za każdorazową interakcję (najczęściej klikniecie w materiał reklamowy przekierowujący do strony głównej jego witryny).

- Kolejnym elementem mogącym korzystać z długofalowych efektów pozycjonowania warsztatu samochodowego są posty reklamowe w social mediach typu Facebook lub Instagram wyświetlające się określonej grupie docelowej. Niewątpliwą zaletą promocji w tej formie jest jej elastyczność oraz możliwość dostosowania grupy odbiorców, ponieważ dane treści mogą pojawiać się przez ściśle określony czas i być wyświetlane konkretnym użytkownikom w oparciu o dane takie jak np. wiek, płeć, zainteresowania czy zamieszkanie.

Pozycjonowanie warsztatu samochodowego

Mimo, że technologia pędzi cały czas do przodu, a pojazdy wyposażone są w coraz lepsze podzespoły oraz układy kontrolujące pracę i monitorujące pojawiające się usterki to nadal ulegają awariom i wymagają napraw, serwisowania oraz okresowych przeglądów. Coraz większą popularnością cieszą się autoryzowane serwisy dedykowane konkretnej marce, a klienci wybierają je głównie ze względu na określone wymagania gwarancyjne, chęć udokumentowania napraw oraz zacierające się granice cenowe w porównaniu z punktami nieautoryzowanymi.

Serwisy oraz stacje diagnostyczne najczęściej świadczą swoje usługi w określonej lokalizacji, dlatego najodpowiedniejszymi frazami kluczowymi będzie w tym przypadku połączenie nazwy konkretnej marki z nazwą lokalną (miasto, dzielnica, ulica itp.). Stosując pozycjonowanie lokalne warsztatu samochodowego przedsiębiorcy maksymalizują liczbę interakcji odbiorców zainteresowanych oferta, kosztuje także znacznie mniej niż wersja ogólnokrajowa bądź globalna co ma niebagatelny wpływ na optymalizację kosztów.

Pozycjonowanie witryny dealera samochodowego

W przypadku dealerów prowadzących sprzedaż nowych samochodów warto zainwestować w pozycjonowanie sklepu motoryzacyjnego oraz przygotowanie profesjonalnej, zoptymalizowanej pod kątem SEO witryny. Jednym z najważniejszych powodów jest fakt, że sprzedaż nowych pojazdów rośnie w Polsce z roku na rok o około 15%, a ich nabywcami są głównie firmy. Ich przedstawiciele przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu danego producenta pozyskują dane techniczne takie jak np. moc silnika czy średnie spalanie na 100 km oraz opinie na temat poszczególnych punktów dealerskich właśnie za pośrednictwem Internetu. Z tego powodu inwestycja w wysokiej jakości serwis WWW oraz efektywne pozycjonowanie stron motoryzacyjnych i dealerów samochodowych są tak ważne.

Optymalizacja powinna zostać poprzedzona audytem SEO przeprowadzonym przez doświadczoną agencję, a jego celem jest sprawdzenie działania witryny biorącej udział w pozycjonowaniu sklepu motoryzacyjnego pod kątem technicznym, użytkowym oraz jakości treści wchodzących w jego skład. Wynikiem tego procesu jest sporządzenie raportu zawierającego opis użytych metod, wykazu występujących błędów oraz sugestii co do ich wyeliminowania i poprawy działania serwisu.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie optymalizacji witryny będącej elementem pozycjonowania motoryzacji, która przebiega trzyetapowo:

- SEO techniczne, które ma na celu poprawę m.in. kodu źródłowego witryny, zastosowanych skryptów oraz odpowiedniego formatowania i kompresji grafik.

- Optymalizacja pod kątem treści, która ma zapewnić, aby elementy takie jak teksty, grafiki oraz materiały video były spójne, wartościowe, unikatowe oraz poprawne merytorycznie.

- Optymalizacja pod względem wizualnym i użytkowym sprawiająca, że witryna posiada profesjonalną, nowoczesną oraz zgodną tematycznie grafikę i spełnia standardy UX, czyli jest intuicyjna, przejrzysta oraz przyjazna użytkownikowi.

Podsumowując, działania SEO oraz pozycjonowanie stron motoryzacyjnych i dealerów samochodowych w branży motoryzacyjnej to procesy długotrwałe dające pożądane efekty po czasie, jednakże stanowią mocną i solidną bazę dla jednorazowych akcji marketingowych, z których przedsiębiorcy korzystają dość często. Z drugiej strony krótkie eventy współgrają i dodatkowo zwiększają efektywność tego, co do tej pory zostało osiągnięte przez pozycjonowanie motoryzacji.