Pozycjonowanie – co to takiego?

Zgłębianie tematyki warto zacząć od postawienia pytania czym w zasadzie jest pozycjonowanie sklepów internetowych? Według definicji pozycjonowanie sklepu jest to zbiór działań, zasad i praktyk zmierzających do osiągnięcia przez daną witrynę jak najwyższego miejsca w organicznych (darmowych) wynikach wyszukiwania. Najlepiej gdyby było to Top 10, a idealnie Top 5, ponieważ w praktyce przy pozycjonowaniu sklepów tylko pierwsza strona wyników wyszukiwania jest tą, na którą potencjalny odbiorca zwraca uwagę.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Kolejnym ważnym zagadnieniem pozycjonowania sklepów internetowych, nad którym warto się zastanowić jest to dla kogo w zasadzie dobrodziejstwa płynące z oferty pozycjonowania sklepu internetowego będą najbardziej przydatne. Odpowiedź nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – ze skutecznego pozycjonowania sklepu internetowego mogą i powinni skorzystać wszyscy przedsiębiorcy chcący skutecznie realizować z obecną (w szczególności na rynku e-commerce) konkurencją.

Wśród osób, które nie mogą obejść się bez pozycjonowania sklepu możemy wyróżnić trzy zasadnicze grupy:

- Właściciele firm dopiero zaczynający swoją przygodę ze sprzedażą w sieci i pozy jonowaniem sklepu internetowego, a chcący przyciągnąć potencjalnego klienta oraz przede wszystkim w ogóle poinformować go o swoim „istnieniu” w branży

- Przedsiębiorcy już prowadzący działalność w sieci, ale chcący zwiększyć swój zasięg oraz świadomość w oczach użytkowników (głównie poprzez pozycjonowanie sklepów), a przez to także sprzedaż i zyski

- Sprzedawcy chcący przenieść część lub całość swojej oferty do sieci bądź działający lokalnie i pragnący poszerzyć obszar działania o rynki globalne

W każdym z wymienionych przypadków warto zapoznać się indywidualnie z ofertą pozycjonowania sklepu internetowego oraz cennikiem pozycjonowania sklepu internetowego.

Jakie są zalety pozycjonowania sklepu internetowego?

Jak już wcześniej wspomniałem skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego niesie ze sobą wiele korzyści, jednak co to oznacza w praktyce? Plusów wynikających ze skorzystania z oferty pozycjonowania sklepu internetowego profesjonalnej agencji jest wiele, a do najważniejszych należą:

- Stworzenie profesjonalnego, zaufanego oraz profesjonalnego wizerunku sklepu w Internecie.

- Wzmocnienie pozycji nie tylko samej firmy, ale także oferowanej przez nią marki (lub marek) w świadomości konsumentów oraz konkurencji.

- Zwiększenie rozpoznawalności konkretnej marki (lub marek) wśród klientów poprzez wpływ na ich podświadomość (symbole, chwytliwe hasła, pozytywne skojarzenia itd.).

- Poprawa skuteczności oraz zakresu działań promocyjnych i marketingowych sklepu w sieci, ponieważ Internet jest jednym z najskuteczniejszych mediów reklamowych o największym zasięgu.

- Zwiększenie liczby klientów, a przez to także zysków w wyniku wszystkich powyższych działań.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak już wcześniej wspomniałem pozycjonowanie sklepu internetowego jest jednym z najskuteczniejszych i w zasadzie niezbędnych narzędzi, z którego powinien skorzystać właściciel każdego dobrze prosperującego biznesu. Jednak na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby prowadzić skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych? O tym poniżej:

S jak słowa kluczowe

Podstawowym elementem procesu pozycjonowania sklepu jest dobór odpowiednich słów i fraz kluczowych. W dużym skrócie są to sformułowania, których użyje lub mógłby użyć internauta wpisujący do wyszukiwarki zapytanie, aby znaleźć określoną informację, towar lub usługę. Od właściwego i trafnego doboru słów kluczowych zależy skuteczność pozycjonowania sklepu internetowego (i nie tylko).

Najważniejsze w pozycjonowaniu sklepów jest to, aby zwrócić uwagę na sezonowość słów kluczowych (szczególnie w branżach takich jak odzieżowa i obuwnicza) oraz zmiany w algorytmach pozycjonujących Google. Z tych powodów warto dopasowywać wiele różnorodnych wariantów sformułowań kluczowych i często je modyfikować.

O jak optymalizacja

Każda witryna (w tym także sklep internetowy) musi spełniać szereg wymagań stawianych przez Google (oraz inne wyszukiwarki), aby w ogóle móc być pozycjonowana. Zbiór zasad i norm nazywany jest w skrócie SEO (Search Engine Optimization), a proces usprawnienia serwisu internetowego pod ich kątem znany jest jako optymalizacja SEO.

Optymalizacja sklepu internetowego jest skomplikowanym procesem (co ma swoje odzwierciedlenie w kosztach pozycjonowania sklepu internetowego) i obejmuje trzy zasadnicze płaszczyzny takie jak:

- SEO techniczne mające zapewnić sprawne, szybkie i możliwie wolne od błędów funkcjonowanie portalu. SEO techniczne bierze pod uwagę elementy takie jak m.in.: linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, struktura przekierowań (redirectów), optymalizacja grafik (atrybut ALT, kompresja, skalowanie, rozmiar) oraz bezpieczeństwo (m.in. ochrona przed atakami oraz likwidacja luk w zabezpieczeniach). Przedsięwzięcie to wymaga skorzystania z usług od IT oraz webmasteringu, co ma znaczący wpływ na cennik pozycjonowania sklepu internetowego.

- Optymalizacja treści takich jak grafiki, teksty, materiały video oraz zawartość interaktywna pod kątem wymagań SEO. Aby je spełniać każdy z tych elementów powinien być przede wszystkim unikatowy, interesujący dla czytelnika, możliwie bezbłędny pod względem merytorycznym oraz językowym (język, interpunkcja, gramatyka itd.), a także dawać użytkownikowi „coś więcej” niż sam przekaz reklamowy. Zatrudnienie dobrego copywritera może mieć dość spory wpływ na koszt pozycjonowania sklepu internetowego, ale jest to opłacalna inwestycja.

- Optymalizacja sklepu internetowego pod względem UX (User Experience), czyli zbioru zasad mających na celu wywoływanie pozytywnych myśli, emocji, uczuć, skojarzeń itd. przy kontakcie oraz wzajemnej interakcji odbiorcy oraz witryny.

M jak metadane

Niezwykle istotnym (a niejednokrotnie pomijanym) elementem SEO sklepu internetowego są właściwie dobrane meta opisy produktów, podstron, grafik oraz kategorii. Im ciekawszy opis, lepiej opisana fotografia z większą ilością trafnie dobranych słów kluczowych tym większe zainteresowanie ze strony użytkownika oraz lepsza ocena ze strony crawlerów przy pozycjonowaniu sklepu internetowego.

S jak szybkość wczytywania

Jednym z czynników, który ma decydujący wpływ na ocenę pozycjonowanego sklepu internetowego przez roboty oraz użytkowników jest szybkość działania oraz ładowania zawartości. Ma to szczególne znaczenie w wersji strony WWW na urządzenia mobilne takie jak smartfony oraz tablety, a czas potrzebny na pełne wczytanie nie powinien przekraczać 5 sekund.

Największy wpływ na prędkość mają elementy takie jak odpowiednio zoptymalizowane grafiki i materiały video, a także przejrzystość kodu źródłowego oraz zastosowanych skryptów. Optymalizacja prędkości wczytywania jest jednym z kluczowych zagadnień SEO sklepu internetowego.