31-10-2023 Wróć na stronę sklepu Artykuły

Jak sprawdzić pozycję i widoczność strony w Google?

Czemu warto sprawdzać pozycję fraz kluczowych w Google? Sprawdzanie pozycji fraz kluczowych w Google jest jednym z podstawowych działań w ramach strategii SEO. Monitoring pozycji pozwala nie tylko na ocenę skuteczności działań SEO, ale także dostarcza cennych informacji na temat widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Oto główne powody, dla których warto regularnie monitorować pozycję fraz […]

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Na ten adres email prześlemy odpowiedź na Twoje zapytanie.
Jeżeli adresów URL jest kilka rozdziel je przecinkiem.
Wybrana wartość: 200
Przetwarzanie danych osobowych
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BackLink24.pl z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69 lok. 9, zarejestrowaną w Kraków, nr NIP: 738-214-64-32 na potrzeby i w zakresie niezbędnym do korzystania przeze mnie z usług świadczonych przez BackLink24.pl, w tym na przekazywanie moich danych osobowych podmiotom trzecim, przy pomocy których BackLink24.pl świadczy usługi.
Jak sprawdzić pozycję i widoczność strony w Google?
Jak sprawdzić pozycję i widoczność strony w Google?

Mierzenie skuteczności: Śledzenie pozycji fraz kluczowych pozwala ocenić, czy wdrożone działania SEO przynoszą pożądane efekty. Jeśli witryna awansuje w wynikach wyszukiwania, oznacza to, że strategia jest skuteczna. Jeśli jednak pozycja spada, może to być sygnał, że konieczne są zmiany w podejściu do SEO.

Rozpoznawanie problemów: Nagłe spadki w rankingu mogą wskazywać na problemy techniczne z witryną, na przykład błędy indeksowania, problemy z szybkością ładowania lub na to, że strona została ukarana przez Google za złamanie wytycznych dla webmasterów.

Analiza konkurencji: Monitorowanie pozycji fraz kluczowych pozwala na śledzenie, jak konkurenci radzą sobie w wynikach wyszukiwania. Można w ten sposób zidentyfikować frazy, dla których konkurencja osiąga lepsze wyniki, co pozwala dostosować własne strategie.

Optymalizacja treści: Wiedza na temat tego, które frazy kluczowe przynoszą najwięcej ruchu i które z nich wymagają poprawy, pozwala na skuteczniejsze tworzenie i modyfikowanie treści na stronie.

Budżetowanie kampanii płatnych: Jeśli prowadzisz kampanie reklamowe w Google Ads, monitorowanie organicznych pozycji fraz kluczowych może pomóc w efektywnym przydzielaniu budżetu na frazy, które są najbardziej wartościowe dla Twojego biznesu.

Zrozumienie zmian w algorytmie: Google regularnie aktualizuje swój algorytm. Śledzenie pozycji fraz kluczowych może pomóc zrozumieć, jak te zmiany wpływają na Twoją stronę.

Adaptacja do trendów: Popularność pewnych fraz kluczowych może się zmieniać w zależności od sezonu, wydarzeń czy trendów rynkowych. Regularne monitorowanie pozwala dostosowywać strategię do aktualnych potrzeb rynku.

Podsumowując, regularne sprawdzanie pozycji fraz kluczowych w Google jest niezbędne dla każdego, kto chce skutecznie prowadzić działania SEO. Daje to pełen obraz tego, jak witryna radzi sobie w organicznych wynikach wyszukiwania, co z kolei pozwala na podejmowanie świadomych decyzji i ciągłe doskonalenie strategii.

Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Sprawdzenie pozycji strony w Google dla określonych fraz kluczowych jest kluczowym elementem monitoringu skuteczności działań SEO. Istnieje kilka metod i narzędzi, które pomogą Ci określić, jak Twoja strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania.

Oto kroki i narzędzia, które możesz wykorzystać:

Ręczne sprawdzanie:

 1. Przejdź do Google i wpisz interesującą Cię frazę kluczową.
 2. Przeszukaj wyniki, szukając swojej strony.
 3. Aby uniknąć spersonalizowanych wyników, możesz korzystać z trybu incognito/prywatnego w przeglądarce.
 4. Pamiętaj jednak, że ta metoda nie jest najbardziej precyzyjna i może być pracochłonna, zwłaszcza jeśli chcesz sprawdzić wiele fraz.
Jak sprawdzić pozycję strony w Google?
Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Google Search Console:

Jest to darmowe narzędzie od Google, które dostarcza informacji na temat wydajności Twojej strony w wyszukiwarce.

W zakładce „Wydajność” możesz zobaczyć, jakie frazy kluczowe generują dla Twojej strony najwięcej wyświetleń i kliknięć, a także średnią pozycję dla każdej frazy.

Specjalistyczne narzędzia do monitorowania pozycji
Specjalistyczne narzędzia do monitorowania pozycji

Specjalistyczne narzędzia do monitorowania pozycji:

Istnieje wiele płatnych i darmowych narzędzi, które umożliwiają automatyczne śledzenie pozycji strony dla określonych fraz kluczowych. Przykłady takich narzędzi to: SEMrush, Ahrefs, Moz Pro, czy SerpWatcher.

Te narzędzia oferują także dodatkowe funkcje, takie jak analiza konkurencji, sugestie fraz kluczowych czy raporty optymalizacyjne.

Użyj VPN lub serwisów do sprawdzania lokalizacji.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak Twoja strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania w innych lokalizacjach geograficznych, możesz użyć VPN, zmieniając lokalizację na interesujący Ci kraj lub region.

Istnieją także narzędzia i serwisy, które umożliwiają sprawdzanie wyników wyszukiwania z różnych lokalizacji.

Przeczytaj także:  Pozycjonowanie UK – Pozycjonowanie w Wielkiej Brytanii

Automatyzuj proces za pomocą API:

Dla zaawansowanych użytkowników, niektóre narzędzia SEO oferują API, które umożliwia automatyczne pobieranie danych o pozycji strony dla określonych fraz kluczowych.
Podsumowując, istnieje wiele sposobów i narzędzi, które pozwalają na monitorowanie pozycji strony w Google. Wybór odpowiedniej metody zależy od Twoich potrzeb, dostępnego budżetu oraz poziomu zaawansowania w zakresie SEO. Dla większości właścicieli stron, kombinacja Google Search Console oraz jednego z profesjonalnych narzędzi do monitorowania pozycji będzie najbardziej odpowiednia.

Sprawdzanie pozycji w wyszukiwarce narzędziem Ahrefs

Ahrefs to jedno z najbardziej popularnych narzędzi SEO dostępnych na rynku, które oferuje szeroką gamę funkcji, w tym możliwość monitorowania pozycji strony w wyszukiwarce. Oto, jak skorzystać z Ahrefs, aby sprawdzić pozycję swojej strony w Google:

W tej sekcji znajdziesz frazy kluczowe, dla których Twoja strona jest aktualnie widoczna w wyszukiwarce Google. Ahrefs pokaże Ci:

 1. Pozycję każdej frazy
 2. Wolumen wyszukiwań
 3. URL strony, która jest widoczna dla danej frazy
 4. Historię zmian pozycji
 5. I wiele innych przydatnych informacji
 6. Filtrowanie i sortowanie wyników

Możesz filtrować wyniki według różnych kryteriów, takich jak zakres pozycji, wolumen wyszukiwań czy kraj. To pozwala na bardziej szczegółową analizę i skupienie się na konkretnych frazach kluczowych.

Użyj „Position tracker” (jeśli jest dostępny w Twoim planie)

„Position tracker” to narzędzie, które umożliwia śledzenie pozycji dla konkretnych fraz kluczowych w czasie rzeczywistym. Możesz ustawić konkretne frazy kluczowe, które chcesz monitorować, a Ahrefs będzie regularnie informować Cię o zmianach w ich pozycji.

Analiza konkurencji

Ahrefs oferuje także możliwość analizy fraz kluczowych, dla których Twoi konkurenci są widoczni w wynikach wyszukiwania. Może to dostarczyć cennych informacji na temat potencjalnych luk w Twojej strategii SEO.

Zakładka „Organic movements”

W tej sekcji zobaczysz, które frazy kluczowe zyskały lub straciły na pozycji w ostatnim czasie. To świetny sposób, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się z Twoją widocznością w Google.

Podsumowując, Ahrefs to kompleksowe narzędzie, które oferuje wiele funkcji związanych z monitorowaniem pozycji w wyszukiwarce. Regularne korzystanie z tego narzędzia pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak Twoja strona radzi sobie w Google i jakie działania SEO przynoszą najlepsze efekty.

Sprawdzanie pozycji w Senuto

Senuto to popularne polskie narzędzie SEO, które pozwala na monitorowanie pozycji w Google, analizę widoczności strony oraz badanie konkurencji. Jest to kompleksowe narzędzie, które może być szczególnie przydatne dla firm i specjalistów SEO działających na polskim rynku. Oto jak używać Senuto do sprawdzania pozycji w Google:

 • Senuto – krok po kroku: Logowanie do Senuto
 • Wejdź na stronę Senuto i zaloguj się do swojego konta. Dodaj projekt
 • Po zalogowaniu się, dodaj nowy projekt, wprowadzając adres URL swojej strony. Ustaw frazy kluczowe. W odpowiedniej sekcji dodaj frazy kluczowe, dla których chcesz monitorować pozycję swojej strony w Google.

Monitorowanie pozycji

Po dodaniu fraz, Senuto zacznie regularnie sprawdzać ich pozycje w Google, prezentując wyniki w formie czytelnych raportów i wykresów.
Narzędzie pokaże Ci aktualną pozycję, zmiany w porównaniu do poprzednich pomiarów oraz szereg innych przydatnych informacji.

Analiza konkurencji

Senuto umożliwia porównywanie widoczności Twojej strony z konkurencją. Możesz dodać konkurencyjne strony do projektu i analizować, dla jakich fraz kluczowych są one widoczne w Google.

Raporty i alerty

Możesz skonfigurować automatyczne raporty, które będą wysyłane na Twój adres e-mail w regularnych odstępach czasu. Ponadto Senuto oferuje system alertów, który powiadamia Cię o znaczących zmianach w pozycji wybranych fraz kluczowych.

Analiza audytu

Senuto posiada funkcję audytu strony, która pozwala na identyfikację potencjalnych problemów i błędów na stronie, które mogą wpłynąć na jej widoczność w Google.

Sugestie fraz kluczowych

Narzędzie sugeruje również dodatkowe frazy kluczowe, które mogą być relewantne dla Twojego biznesu i które warto uwzględnić w strategii SEO. Podsumowując, Senuto to kompleksowe narzędzie, które pozwala na efektywne monitorowanie pozycji w Google, analizę konkurencji i optymalizację działalności SEO. Jego główną zaletą jest intuicyjny interfejs oraz dostosowanie do specyfiki polskiego rynku. Regularne korzystanie z Senuto pozwoli Ci na bieżąco kontrolować efektywność działań SEO i dostosowywać strategię do zmieniających się warunków na rynku.

Przeczytaj także:  Wartościowe linki w pozycjonowaniu
Sprawdzanie pozycji
Sprawdzanie pozycji
Jak sprawdzić widoczność w Google Search Console
Jak sprawdzić widoczność w Google Search Console

Jak sprawdzić widoczność w Google Search Console?

Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools) to narzędzie od Google, które pozwala właścicielom stron internetowych na monitorowanie ich wydajności w wyszukiwarce Google. Jednym z kluczowych aspektów, jakie możemy monitorować dzięki tej platformie, jest widoczność strony.

Oto, jak sprawdzić widoczność swojej strony w Google Search Console:

 • Sprawdzanie widoczności w Google Search Console – krok po kroku: Zaloguj się do Google Search Console
 • Wejdź na stronę Google Search Console i zaloguj się na swoje konto. Wybierz właściwą stronę
 • Po zalogowaniu się, z listy dostępnych stron wybierz tę, dla której chcesz sprawdzić widoczność. Przejdź do sekcji „Wydajność”
 • W lewym menu znajdziesz zakładkę „Wydajność”.

Analiza danych

W zakładce „Wydajność” zobaczysz podstawowe statystyki dotyczące Twojej strony, takie jak:
Liczba wyświetleń strony w wynikach wyszukiwania (czyli ile razy Twoja strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania).

Zakładka „Kwerendy”

W tej zakładce zobaczysz konkretne frazy kluczowe, dla których Twoja strona jest widoczna w Google. Dla każdej kwerendy będą prezentowane takie dane jak liczba wyświetleń, liczba kliknięć, średni CTR oraz średnia pozycja.

Filtry i porównania

Możesz także skorzystać z różnych filtrów, aby zawęzić analizę do konkretnego okresu czasu, kraju czy rodzaju urządzenia. Ponadto, funkcja porównania pozwala na analizę danych w różnych okresach czasu, co daje lepszy obraz trendów i zmian.

Zakładki „Strony” i „Kraje”

W zakładce „Strony” zobaczysz, które konkretne podstrony Twojego serwisu mają największą widoczność. „Kraje” natomiast pozwolą Ci zorientować się, z jakich regionów świata pochodzi najwięcej wyświetleń i kliknięć.

Korzystając z Google Search Console, możesz regularnie monitorować widoczność swojej strony w Google, identyfikować nowe szanse, a także diagnozować ewentualne problemy. Jest to niezbędne narzędzie dla każdego właściciela strony internetowej oraz specjalisty SEO.

Darmowe narzędzia do sprawdzania pozycji strony w Google

Sprawdzanie pozycji strony w Google jest kluczowe dla strategii SEO, umożliwiając analizę efektywności działań i dostosowywanie strategii. Chociaż płatne narzędzia często oferują bardziej zaawansowane funkcje i dokładniejsze dane, istnieje kilka darmowych narzędzi, które mogą być bardzo pomocne w początkowej fazie pozycjonowania lub dla mniejszych projektów. Oto kilka popularnych darmowych narzędzi do sprawdzania pozycji strony w Google:

Google Search Console

Jak wcześniej wspomniano, to narzędzie od Google pozwala na monitorowanie wydajności strony w wynikach wyszukiwania. W zakładce „Wydajność” możemy zobaczyć dla jakich kwerend nasza strona jest widoczna, jak często jest klikana i jaka jest średnia pozycja.

WhatsMySerp

Jest to darmowy sprawdzacz pozycji, który pozwala monitorować do 10 fraz kluczowych dziennie. Pokazuje również wyniki dla różnych lokalizacji.

SEOlium

Choć posiada także płatną wersję, oferuje darmowy plan z ograniczoną ilością zapytań. Pozwala na monitorowanie pozycji dla różnych krajów i urządzeń.

Georanker

Oferuje darmowe sprawdzanie lokalnych wyników wyszukiwania, co jest szczególnie przydatne dla firm skoncentrowanych na lokalnym SEO.

SmallSEOTools Keyword Rank Checker

Darmowe narzędzie do szybkiego sprawdzania pozycji dla konkretnych fraz kluczowych.

MOZ – Keyword Explorer

Choć większość funkcji MOZ jest płatna, Keyword Explorer oferuje ograniczone, ale cenne informacje na temat pozycji i konkurencyjności fraz kluczowych.

SERProbot

Pozwala na darmowe sprawdzanie pozycji dla kilku fraz kluczowych dziennie. Oferuje też opcję sprawdzania wyników dla różnych lokalizacji.
Chociaż darmowe narzędzia mogą mieć pewne ograniczenia, są świetnym punktem wyjścia dla początkujących specjalistów SEO, blogerów czy właścicieli małych firm. Umożliwiają monitorowanie podstawowych wskaźników i dają wgląd w to, jak strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania. Jeśli z czasem potrzeby wzrosną, warto zastanowić się nad inwestycją w bardziej zaawansowane narzędzie płatne.

Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Magento

Historia pozycji strony w wyszukiwarce Google

Pozycja strony internetowej w wyszukiwarce Google jest wynikiem wielu czynników i zmienia się w odpowiedzi na ewolucję algorytmów wyszukiwania, konkurencję, modyfikacje na stronie oraz wiele innych aspektów. Aby zrozumieć, jak postrzegana jest dzisiaj pozycja strony w wyszukiwarce Google, warto przyjrzeć się historii jej kształtowania.

Początki Google (1996-2000)

Algorytm PageRank: Google rozpoczął swoją działalność opierając się na unikalnym algorytmie PageRank, który oceniał jakość strony na podstawie liczby i jakości linków do niej prowadzących.
Tekst na stronie: Słowa kluczowe zawarte w treści strony były jednym z głównych czynników rankingowych. Spowodowało to nadużycia w postaci „nadmiernego optymalizowania” treści i ukrywania słów kluczowych.

Rozwój i modyfikacje algorytmu (2000-2010)

Aktualizacja Florida (2003): Była to jedna z pierwszych dużych aktualizacji, która ukarała strony nadmiernie optymalizowane pod kątem słów kluczowych.

Personalizacja wyszukiwania (2005): Google zaczął personalizować wyniki wyszukiwania w oparciu o historię przeglądania użytkownika.

Aktualizacja Universal Search (2007): Wyniki wyszukiwania zaczęły zawierać nie tylko linki do stron, ale także obrazy, filmy i mapy.

Historia pozycji strony w wyszukiwarce Google
Historia pozycji strony w wyszukiwarce Google
Era jakości treści i użytkownika
Era jakości treści i użytkownika

Era jakości treści i użytkownika (2010-2020)

Aktualizacja Panda (2011): Ukierunkowana na jakość treści; strony o niskiej jakości treści zostały ukarane.

Aktualizacja Penguin (2012): Skoncentrowana na jakości linków wchodzących; strony używające sztucznych taktyk budowy linków zostały ukarane.

Aktualizacja Hummingbird (2013): Skoncentrowana na zrozumieniu zapytań użytkowników i dostarczaniu bardziej trafnych wyników.

Mobilegeddon (2015): Strony, które nie były zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, zaczęły tracić na pozycji w wyszukiwaniu mobilnym.

Aktualizacja BERT (2019): Koncentrowała się na zrozumieniu kontekstu zapytań użytkowników, co wpłynęło na około 10% zapytań.

Dzisiejsze czynniki rankingowe

Google stosuje obecnie ponad 200 czynników rankingowych, które uwzględniają aspekty techniczne, jakość treści, użyteczność dla użytkownika, sygnały społecznościowe, mobilność i wiele innych.

Coraz większy nacisk kładziony jest na jakość doświadczenia użytkownika, co potwierdza wprowadzenie nowych metryk, takich jak Web Vitals.

Historia pozycji strony w wyszukiwarce Google pokazuje, jak dynamicznie ewoluuje świat SEO. Kluczowym wnioskiem jest to, że jakość i autentyczność są coraz bardziej cenione, a strategie „sztuczne” lub „black-hat” są ryzykowne i mniej skuteczne niż kiedykolwiek wcześniej.

Dzisiejsze czynniki rankingowe
Dzisiejsze czynniki rankingowe

FAQ sprawdzania pozycji i widoczności strony w Google

Dlaczego warto sprawdzać pozycję strony w Google?

Odpowiedź: Regularne sprawdzanie pozycji strony w Google pozwala monitorować efektywność działań SEO, identyfikować potencjalne problemy oraz dostosowywać strategię w odpowiedzi na zmiany w algorytmach wyszukiwarki lub działania konkurencji.

Czym różni się pozycja od widoczności strony?

Odpowiedź: Pozycja odnosi się do konkretnego miejsca, w którym strona pojawia się w wynikach wyszukiwania dla określonej frazy kluczowej. Widoczność to ogólny wskaźnik obecności strony w wynikach wyszukiwania dla szerokiego zakresu kwerend.

Jakie narzędzia mogę użyć do sprawdzania pozycji strony?

Odpowiedź: Istnieje wiele narzędzi, zarówno płatnych, jak i darmowych, takich jak Google Search Console, Ahrefs, SEMrush, Senuto czy WhatsMySerp.

Czy mogę sprawdzić pozycję mojej strony manualnie?

Odpowiedź: Tak, można wpisać frazy kluczowe w Google i przeszukać wyniki, ale jest to czasochłonne i może nie być dokładne, zwłaszcza dla wielu kwerend.

Jak często powinienem sprawdzać pozycję mojej strony?

Odpowiedź: Optymalnie co najmniej raz w miesiącu, chociaż wiele firm i specjalistów SEO robi to częściej, aby bieżąco monitorować zmiany i reagować na nie.

Czy pozycja w wynikach wyszukiwania jest stała?

Odpowiedź: Nie, pozycja strony w wynikach wyszukiwania może się dynamicznie zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak zmiany algorytmu Google, działania konkurencji czy modyfikacje na stronie.

Co oznacza „widoczność lokalna” w Google?

Odpowiedź: Dotyczy to obecności strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, które są wyświetlane dla użytkowników w określonym obszarze geograficznym, często w kontekście wyszukiwań związanych z lokalnymi usługami lub biznesem.

Dlaczego moja strona spadła w wynikach wyszukiwania?

Odpowiedź: Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zmiany w algorytmach wyszukiwania, problemy techniczne z witryną, zwiększona konkurencja czy negatywne praktyki SEO.

Czy mogę sprawdzić, które frazy kluczowe generują dla mnie najwięcej ruchu?

Odpowiedź: Tak, narzędzia takie jak Google Search Console czy Ahrefs dostarczają informacji o frazach kluczowych przynoszących najwięcej użytkowników.

Czy szybkość ładowania mojej strony wpływa na jej pozycję w Google?

Odpowiedź: Tak, szybkość ładowania to jeden z ważnych czynników rankingowych. Strony, które ładują się wolniej, mogą być gorzej oceniane przez Google, co wpływa na ich pozycję w wynikach wyszukiwania.

Oceń artykuł
Ocena: 5/5 - Ilość ocen: 1