31-10-2023 Wróć na stronę sklepu Artykuły

Lazy loading

Czym jest lazy loading? Lazy loading (ładowanie leniwe) to technika optymalizacji, która polega na opóźnianiu ładowania zasobów (najczęściej obrazów lub filmów) na stronie internetowej do momentu, gdy są one rzeczywiście potrzebne. Innymi słowy, zasoby te nie są ładowane od razu podczas inicjalnego ładowania strony, ale dopiero wtedy, gdy użytkownik przewija stronę w ich kierunku lub […]

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Na ten adres email prześlemy odpowiedź na Twoje zapytanie.
Jeżeli adresów URL jest kilka rozdziel je przecinkiem.
Wybrana wartość: 200
Przetwarzanie danych osobowych
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BackLink24.pl z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69 lok. 9, zarejestrowaną w Kraków, nr NIP: 738-214-64-32 na potrzeby i w zakresie niezbędnym do korzystania przeze mnie z usług świadczonych przez BackLink24.pl, w tym na przekazywanie moich danych osobowych podmiotom trzecim, przy pomocy których BackLink24.pl świadczy usługi.
Główne zalety lazy loading
Główne zalety lazy loading

Główne zalety lazy loading:

  • Szybsze ładowanie strony: Ponieważ nie wszystkie zasoby są ładowane od razu, czas ładowania początkowego jest znacznie krótszy, co poprawia ogólne wrażenie użytkownika.
  • Zmniejszenie zużycia przepustowości: Użytkownicy, którzy nie przewijają całej strony, nie muszą pobierać wszystkich zasobów, co może oszczędzać przepustowość.
  • Oszczędność zasobów serwera: Serwery nie muszą obsługiwać tak wielu żądań od razu, co może zmniejszyć obciążenie.

Jednakże lazy loading wymaga odpowiedniej implementacji, aby był skuteczny i nie zakłócał doświadczenia użytkownika. Istnieje kilka technik i narzędzi dostępnych do wdrożenia leniwego ładowania, w tym specjalne skrypty JavaScript i atrybuty HTML.

Ważne jest również pamiętanie o SEO podczas implementacji lazy loading. Jeśli jest źle zaimplementowany, może prowadzić do sytuacji, w której wyszukiwarki nie indeksują treści opóźnionych przez leniwe ładowanie. Dlatego zaleca się testowanie implementacji i monitorowanie indeksacji strony w narzędziach dla webmasterów, takich jak Google Search Console.

W 2019 roku Google wprowadziło wsparcie dla atrybutu loading=”lazy” dla obrazów i ramek iframe w przeglądarce Chrome, co upraszcza proces implementacji lazy loading bez konieczności korzystania z dodatkowych skryptów JavaScript.

Lazy loading
Lazy loading

Lazy loading — zastosowanie

Lazy loading, czyli leniwe ładowanie, jest techniką, która ma szerokie zastosowanie w różnych aspektach tworzenia i optymalizacji stron internetowych. Oto kilka głównych zastosowań tej techniki:

Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Lokalne – Seo Lokalne

Jak wdrożyć lazy loading?

Dla wielu z powyższych zastosowań implementacja leniwego ładowania polega na dodaniu odpowiednich atrybutów lub skryptów:

  • Dla obrazów: Możesz użyć atrybutu HTML loading=”lazy” lub bibliotek JavaScript, takich jak lozad.js czy lazysizes.
  • Dla filmów: Można używać skryptów JavaScript do opóźniania ładowania filmów lub używać atrybutu preload=”none” dla elementów.
  • Dla SPA: Frameworki jak React czy Vue mają wbudowane wsparcie dla leniwego ładowania komponentów.

Pamiętaj jednak, aby przetestować działanie leniwego ładowania na różnych urządzeniach i przeglądarkach, aby upewnić się, że nie wpływa negatywnie na doświadczenie użytkownika ani na SEO.

Jak wdrożyć lazy loading
Jak wdrożyć lazy loading?

Jakie są zalety lazy loading?

Lazy loading, czyli „leniwe ładowanie”, to technika, dzięki której zawartość strony (np. obrazy, filmy czy skrypty) jest ładowana tylko wtedy, gdy jest potrzebna – zazwyczaj w momencie, gdy użytkownik przewija stronę do miejsca, w którym dana zawartość ma się pojawić.

Przeczytaj także:  Jak sprawdzić pozycję i widoczność strony w Google?

Oto niektóre zalety stosowania lazy loading:

Chociaż lazy loading ma wiele zalet, warto również zwrócić uwagę na pewne wyzwania, takie jak poprawne wdrożenie dla wszystkich rodzajów urządzeń czy upewnienie się, że treść ładowana „na żądanie” jest nadal indeksowana przez wyszukiwarki. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dla wielu stron internetowych korzyści wynikające z leniwego ładowania przewyższają ewentualne wady.

Wpływ lazy loading na pozycjonowanie

Lazy loading, mimo że jest korzystny dla wydajności strony, może wpłynąć na pozycjonowanie w różny sposób. Kluczem jest prawidłowe wdrożenie tej techniki, aby strona była optymalna zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarek.

Przeczytaj także:  Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper

Oto, jak leniwe ładowanie może wpłynąć na SEO:

Pozytywne aspekty:

Szybsza prędkość ładowania: Google od lat podkreśla znaczenie szybkości ładowania strony jako jednego z czynników rankingowych. Dzięki lazy loading, strona może ładować się szybciej, co przekłada się na lepszą jakość użytkowania i potencjalnie wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Redukcja współczynnika odrzuceń: Skoro strona ładuje się szybciej, użytkownicy mogą być mniej skłonni do opuszczania jej zanim się w pełni załaduje. Niższy współczynnik odrzuceń jest pozytywny dla SEO.

Potencjalne zagrożenia:

Indeksowanie treści: Jeśli leniwe ładowanie nie jest prawidłowo wdrożone, istnieje ryzyko, że roboty wyszukiwarek nie będą w stanie indeksować treści ładowanej „na żądanie”. Jest to szczególnie ważne w przypadku obrazów i innych mediów, które mogą zawierać ważne słowa kluczowe.

Wsparcie dla robotów: Wcześniejsze wersje lazy loading mogły nie być w pełni wspierane przez roboty wyszukiwarek, co prowadziło do problemów z indeksowaniem. Jednakże, zarówno deweloperzy stron, jak i wyszukiwarki, podjęły kroki, aby poprawić ten aspekt. Na przykład Google wprowadził wsparcie dla leniwego ładowania w swoich robotach indeksujących.

Interakcja użytkownika: Jeśli lazy loading jest źle skonfigurowany, użytkownicy mogą napotkać problemy z przewijaniem strony lub z opóźnieniami w ładowaniu treści, co może wpłynąć na ich doświadczenie i zachęcić do opuszczenia strony.

Wpływ lazy loading na pozycjonowanie
Wpływ lazy loading na pozycjonowanie

Rekomendacje

Używaj atrybutów „loading”: Wprowadzenie atrybutu „loading” w HTML5 pozwala na natywne wsparcie leniwego ładowania. Atrybut ten informuje przeglądarkę, kiedy element (np. obraz) powinien być ładowany. Ustawienie „loading=lazy” pozwala na leniwe ładowanie danego elementu.

Testuj indeksowanie: Regularnie sprawdzaj, czy treść ładowana „na żądanie” jest indeksowana przez wyszukiwarki. Narzędzia takie jak Google Search Console mogą być tutaj pomocne.

Monitoruj prędkość i wydajność: Narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights pozwalają monitorować, czy leniwe ładowanie przynosi oczekiwane korzyści w zakresie wydajności.

Podsumowując, lazy loading może być korzystny dla SEO, pod warunkiem, że jest prawidłowo wdrożony i regularnie monitorowany. Ważne jest, aby zawsze mieć na uwadze doświadczenie użytkownika oraz pewność, że roboty wyszukiwarek mogą prawidłowo indeksować całą zawartość strony.

Oceń artykuł
Ocena: 5/5 - Ilość ocen: 1