10-05-2024 Wróć na stronę sklepu Artykuły

Linki Dofollow i Nofollow

W świecie SEO, każdy element na stronie internetowej ma potencjalne znaczenie dla pozycjonowania. Jednym z kluczowych aspektów są linki wchodzące i wychodzące. Co to są linki nofollow? Wprowadzenie Google wprowadziło atrybut rel=”nofollow” jako sposób na walkę ze spamem linkowym, co miało znaczący wpływ na praktyki SEO. Czym są Linki Nofollow? Linki nofollow to hiperłącza na […]

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Na ten adres email prześlemy odpowiedź na Twoje zapytanie.
Jeżeli adresów URL jest kilka rozdziel je przecinkiem.
Wybrana wartość: 200
Przetwarzanie danych osobowych
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BackLink24.pl z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69 lok. 9, zarejestrowaną w Kraków, nr NIP: 738-214-64-32 na potrzeby i w zakresie niezbędnym do korzystania przeze mnie z usług świadczonych przez BackLink24.pl, w tym na przekazywanie moich danych osobowych podmiotom trzecim, przy pomocy których BackLink24.pl świadczy usługi.
Linki Dofollow i Nofollow
Linki Dofollow i Nofollow

Co to są linki nofollow?

Wprowadzenie

Google wprowadziło atrybut rel=”nofollow” jako sposób na walkę ze spamem linkowym, co miało znaczący wpływ na praktyki SEO.

Czym są Linki Nofollow?

Linki nofollow to hiperłącza na stronie internetowej, które zawierają atrybut rel=”nofollow”. Ten atrybut informuje wyszukiwarki, by nie przekazywały wartości PageRank ani innych metryk rankingowych przez link. W praktyce, oznacza to, że linki nofollow nie przyczyniają się bezpośrednio do rankingu strony docelowej w wynikach wyszukiwania.

Główne Zastosowania Linków Nofollow

Jak Linki Nofollow Wpływają na SEO?

Choć linki nofollow nie przekazują bezpośrednio wartości SEO, mają one pośrednie korzyści. Pomagają one kształtować profil linków strony, co jest ważnym elementem oceny przez wyszukiwarki. Ponadto, nofollow może pomóc w utrzymaniu zdrowego i naturalnie wyglądającego profilu linkowego, co jest kluczowe w unikaniu kar od Google.

Czy Powinieneś Używać Linków Nofollow?

Decyzja o użyciu nofollow zależy od wielu czynników, w tym celów strony, rodzaju linków i strategii SEO. W przypadku linkowania do stron, które nie mogą być w pełni zaufane, lub w sytuacjach, gdzie link jest wynikiem umowy płatnej, stosowanie nofollow jest zalecane. Należy pamiętać, że nadużycie nofollow może też być szkodliwe, ponieważ naturalny profil linkowy powinien zawierać zarówno linki dofollow, jak i nofollow.

Linki nofollow stanowią ważne narzędzie w arsenale każdego specjalisty SEO. Chociaż bezpośrednio nie przekazują one wartości SEO, odgrywają kluczową rolę w ochronie i optymalizacji profilu linkowego strony. Odpowiednie stosowanie tego atrybutu może przyczynić się do utrzymania zdrowego profilu linkowego oraz uniknięcia potencjalnych kar od wyszukiwarek.

Co to są linki nofollow?
Co to są linki nofollow?

Co to są linki dofollow?

Linki dofollow to standardowy typ linków w HTML, które nie mają dodatkowego atrybutu określającego ich zachowanie dla robotów wyszukiwarek. W przeciwieństwie do linków nofollow, które zawierają atrybut rel=”nofollow”, linki dofollow nie posiadają specjalnej adnotacji, która mówi wyszukiwarkom, aby ignorowały te linki w kontekście przekazywania autorytetu strony (czyli wartości SEO).

Kluczowe aspekty linków dofollow:

 • Przekazywanie autorytetu: Linki dofollow przekazują tzw. „sok linkowy” (ang. link juice), czyli autorytet z jednej strony do drugiej. Jest to jeden z kluczowych czynników branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek przy rankingu stron.
 • Wpływ na SEO: Ponieważ przekazują wartość SEO, linki dofollow mogą znacząco wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Strony otrzymujące dużo wartościowych dofollow linków zazwyczaj osiągają lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • Budowanie profilu linkowego: Naturalny i zdrowy profil linkowy zawiera zarówno linki dofollow, jak i nofollow. Przewaga linków dofollow może wskazywać na silne poparcie i rekomendacje ze strony innych witryn, co jest korzystne dla SEO.

Gdzie najczęściej znajdują się linki dofollow?

 • Treści redakcyjne: Artykuły, blogi, i inne materiały redakcyjne często zawierają linki dofollow, które naturalnie powstają w kontekście tworzenia wartościowych treści.
 • Partnerstwa i kolaboracje: Linki wynikające z uzgodnień partnerskich lub współpracy mogą być również dofollow, jeśli mają na celu wzajemne wsparcie SEO między stronami.
 • Katalogi i bazy danych: Niektóre katalogi i bazy danych mogą oferować linki dofollow jako część swojego serwisu, szczególnie te, które są dobrze oceniane przez wyszukiwarki.
Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Włochy

Jak używać linki dofollow?

Zarządzanie linkami dofollow wymaga strategii. Ważne jest, aby linkować do stron, które są wiarygodne i oferują wartościowe treści, ponieważ przekazywanie wartości do stron o niskiej jakości lub spamerskich może negatywnie wpłynąć na ranking własnej witryny. Idealnie, profil linkowy strony powinien być zrównoważony, z naturalnym stosunkiem linków dofollow i nofollow.

Jak wyglądają linki dofollow i nofollow?

Linki dofollow i nofollow różnią się głównie sposobem ich oznaczenia w kodzie HTML, co wpływa na to, jak są traktowane przez wyszukiwarki. Oto przykłady obu typów linków:

Linki Dofollow

Linki dofollow to standardowe linki HTML, które nie mają dodatkowego atrybutu rel. Są to normalne linki, które wyszukiwarki uznają za rekomendację strony, z której prowadzą, do strony docelowej. Oto przykład takiego linka:

<a href="https://przykladowa-strona.com">Odwiedź Przykładową Stronę</a>

Linki Nofollow

Linki nofollow to linki, które zawierają atrybut rel=”nofollow”. Ten atrybut mówi wyszukiwarkom, aby nie przekazywały wartości autorytetu (soku linkowego) od strony linkującej do strony docelowej. Są często stosowane, aby ograniczyć wpływ linków z komentarzy, reklam, czy innych miejsc, które mogą być źródłem spamu. Oto przykład linka nofollow:

<a href="https://przykladowa-strona.com" rel="nofollow">Odwiedź Przykładową Stronę</a>
Jak wyglądają linki dofollow i nofollow?
Jak wyglądają linki dofollow i nofollow?

Dlaczego stosuje się te różnice?

Używanie atrybutu nofollow pozwala administratorom stron kontrolować, jakie linki powinny wpływać na ranking w wyszukiwarkach. Jest to sposób na uniknięcie przekazywania autorytetu do stron, które mogą nie być zaufane lub których nie chcemy promować z różnych przyczyn. Linki dofollow natomiast są naturalnym sposobem budowania autorytetu w internecie i wskazują wyszukiwarkom, które strony są cenione przez użytkowników i twórców treści.

Jak wyszukiwarki traktują te linki?

Wyszukiwarki jak Google używają linków dofollow do indeksowania i oceniania stron internetowych. Przekazują one autorytet, co może pomóc w poprawie rankingu strony. Linki nofollow natomiast są ignorowane przez algorytmy rankingowe w kontekście przekazywania autorytetu, choć i tak mogą być indeksowane, ale bez wpływu na ranking SEO.

Podsumowując, zarządzanie tymi typami linków jest kluczowym elementem strategii SEO, pozwalającym na optymalizację widoczności strony w wynikach wyszukiwarek.

Jak linki dofollow wpływają na strategię SEO? 

Linki dofollow odgrywają kluczową rolę w strategii SEO (Search Engine Optimization), ponieważ bezpośrednio wpływają na ranking stron w wynikach wyszukiwarek. Poniżej opisuję, jak linki dofollow wpływają na różne aspekty SEO i jak można je efektywnie wykorzystać w strategii marketingowej online.

Przekazywanie autorytetu (Link Juice)

Linki dofollow przekazują autorytet z jednej strony na inną, co jest znane jako „link juice” w jargonie SEO. Jeśli strona o wysokim autorytecie linkuje do Twojej strony za pomocą linku dofollow, przekazuje część tego autorytetu Twojej stronie. To z kolei może podnieść Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania, co jest celem każdej kampanii SEO.

Budowanie profilu linkowego

Zdrowy profil linkowy, który zawiera zarówno linki wewnętrzne jak i zewnętrzne dofollow, jest ważnym elementem, na który zwracają uwagę algorytmy wyszukiwarek. Wysokiej jakości linki dofollow z różnorodnych i autorytatywnych źródeł mogą znacząco poprawić ranking strony.

Poprawa widoczności i ruchu

Linki dofollow z popularnych stron mogą nie tylko poprawić SEO, ale także zwiększyć bezpośredni ruch na stronę. Użytkownicy klikający w te linki mogą zwiększyć liczbę odwiedzin strony, co również może być pozytywnie odebrane przez wyszukiwarki jako wskaźnik wartościowej treści.

Wzmocnienie wiarygodności

Linkowanie z renomowanych stron dofollow może wzmocnić wiarygodność Twojej strony. Wyszukiwarki, takie jak Google, oceniają nie tylko ilość linków do strony, ale także jakość tych linków. Linki z zaufanych źródeł mogą sygnalizować wyszukiwarkom, że Twoja strona jest również zaufanym źródłem informacji.

Pozycjonowanie na konkretne słowa kluczowe

Linki dofollow mogą również wpływać na to, jak strona jest postrzegana w kontekście określonych słów kluczowych. Jeśli linki do strony zawierają określone słowa kluczowe w tekście kotwicznym (anchor text), może to pomóc w lepszym rankingu strony pod tymi konkretnymi zapytaniami.

Przeczytaj także:  Pozycjonowanie UK – Pozycjonowanie w Wielkiej Brytanii
Jak linki dofollow wpływają na strategię SEO? 
Jak linki dofollow wpływają na strategię SEO? 

Jak skutecznie wykorzystać linki dofollow w strategii SEO?

Podsumowując, linki dofollow są niezbędnym elementem każdej efektywnej strategii SEO, pomagającym w budowaniu autorytetu, poprawie widoczności i pozycji strony w wynikach wyszukiwarek.

Jak pozyskiwać linki dofollow?

Pozyskiwanie linków dofollow jest jednym z najważniejszych, ale też najtrudniejszych zadań w ramach strategii SEO. Skuteczne zdobycie wartościowych linków dofollow wymaga czasu, wysiłku oraz dobrej znajomości branży i SEO. Oto kilka sprawdzonych metod na zdobywanie linków dofollow:

Tworzenie wartościowych treści

Najlepszym sposobem na naturalne pozyskanie linków dofollow jest tworzenie wysokiej jakości treści, które są wartościowe dla użytkowników i branży. Treści mogą przybierać różne formy, takie jak:

Gościnne posty na blogach

Pisanie gościnnych postów na innych renomowanych blogach w branży jest skutecznym sposobem na zdobycie linków dofollow. Zanim jednak zaczniesz, warto nawiązać relacje z właścicielami blogów i redaktorami. Dobrze jest też upewnić się, że strona, na której publikujesz, faktycznie oferuje linki dofollow.

Public Relations i media

Nawiązywanie kontaktów z mediami i udzielanie wywiadów to kolejny sposób na zdobycie wartościowych linków. Możesz wysyłać komunikaty prasowe i informacje o ważnych wydarzeniach w firmie, które mogą przyciągnąć uwagę mediów i skłonić je do umieszczenia linku do Twojej strony.

Współprace i partnerstwa

Budowanie partnerstw z innymi firmami i organizacjami w branży może prowadzić do zdobycia linków dofollow. Można organizować wspólne webinarium, prowadzić badania lub tworzyć wspólne projekty, które będą korzystne dla obu stron.

Jak pozyskiwać linki dofollow?
Jak pozyskiwać linki dofollow?
Jak pozyskiwać linki dofollow?
Jak pozyskiwać linki dofollow?

Uczestnictwo w branżowych wydarzeniach

Udział w konferencjach, warsztatach i innych wydarzeniach branżowych może pomóc w zdobyciu linków dofollow. Często organizatorzy umieszczają linki do stron uczestników lub prelegentów na swoich stronach internetowych.

Katalogi i agregatory branżowe

Choć ta metoda była bardziej popularna kilka lat temu, nadal istnieją wartościowe katalogi i agregatory branżowe, które oferują linki dofollow. Ważne jest, aby wybierać te, które są dobrze postrzegane w branży i przez wyszukiwarki.

Linkowanie zwrotne (Link Bait)

Tworzenie treści, które naturalnie zachęcają inne strony do linkowania, może być bardzo skuteczną strategią. Przykładem może być unikatowa aplikacja, oryginalne badanie, czy innowacyjny produkt.

Monitorowanie konkurencji

Obserwowanie, skąd konkurencja otrzymuje linki, może dostarczyć wartościowych wskazówek, gdzie i ty możesz uzyskać linki dofollow. Istnieją narzędzia, takie jak Ahrefs czy Majestic, które pozwalają analizować profil linkowy konkurencji.

Pamiętaj, że proces pozyskiwania linków wymaga czasu i cierpliwości. Ważne jest również, aby podejście do budowania linków było naturalne i etyczne, unikając technik, które mogą być uznane za manipulowanie wynikami wyszukiwarek, co mogłoby skutkować karami od Google.

Jak linki nofollow wpływają na strategię SEO?

Linki nofollow, choć nie przekazują bezpośrednio autorytetu strony, mają swoje miejsce i znaczenie w strategii SEO. Choć nie wpływają one bezpośrednio na ranking strony w wynikach wyszukiwania, mogą przyczyniać się do ogólnego profilu SEO w kilka innych kluczowych sposobów:

Różnorodność profilu linkowego

Utrzymanie zdrowego i naturalnie wyglądającego profilu linkowego jest ważnym elementem strategii SEO. Profil składający się wyłącznie z linków dofollow może wyglądać podejrzanie dla wyszukiwarek, jakby był wynikiem manipulacji. Linki nofollow dodają różnorodności do profilu linkowego, co może być postrzegane jako bardziej naturalne i mniej manipulacyjne.

Przeczytaj także:  Artykuły Sponsorowane

Ruch na stronie

Linki nofollow mogą nadal generować ruch na stronie, co jest wartością samą w sobie. Użytkownicy, którzy klikają na te linki, są przekierowywani na Twoją stronę, co zwiększa jej oglądalność i może prowadzić do konwersji, subskrypcji lub innych działań. Taki ruch jest szczególnie cenny, gdy pochodzi z wiarygodnych i wysokiej jakości źródeł, takich jak popularne portale informacyjne czy branżowe blogi.

Budowanie marki i autorytetu

Linki nofollow z renomowanych stron, nawet jeśli nie przekazują „soku linkowego”, mogą wzmacniać reputację i rozpoznawalność marki. Bycie wspomnianym na prestiżowych platformach może pomóc w budowaniu autorytetu marki w oczach użytkowników oraz innych firm i wpływowych osób w branży.

Diversyfikacja źródeł ruchu

Linki nofollow mogą pomóc w diversyfikacji źródeł ruchu na stronę. Zamiast polegać wyłącznie na organicznym wyszukiwaniu, linki z mediów społecznościowych (które zazwyczaj są nofollow) i innych platform mogą stanowić dodatkowe kanały przyciągające użytkowników.

Ochrona przed nadmiernym optymalizowaniem

W kontekście linkowania, zbyt wiele linków dofollow z optymalizowanym tekstem kotwicy może prowadzić do kary od Google za nadmierną optymalizację. Linki nofollow mogą pomóc złagodzić ten problem, zapewniając bardziej zrównoważony i naturalny profil linków.

Kontrola nad linkowaniem wychodzącym

Używanie linków nofollow pozwala również na kontrolę nad linkowaniem wychodzącym bez ryzyka przekazywania autorytetu stronom, które mogą nie być w pełni zgodne z wytycznymi SEO lub których jakość jest niepewna.

Choć linki nofollow nie przekazują bezpośrednio autorytetu SEO, pełnią one istotną rolę w zachowaniu naturalności i zdrowia profilu linkowego, a także w przyciąganiu ruchu i budowaniu autorytetu marki. W strategii SEO warto zatem traktować linki nofollow jako element wsparcia różnorodnych celów marketingowych, nie tylko tych związanych z pozycjonowaniem.

Jak sprawdzić linki dofollow i nofollow prowadzące do Twojej strony?

Sprawdzenie, czy linki prowadzące do Twojej strony są dofollow czy nofollow, jest ważne w ramach strategii SEO, ponieważ pozwala to zrozumieć, jakie strony i w jaki sposób przekazują autorytet swojego linku do Twojej witryny. Istnieje kilka metod i narzędzi, które można wykorzystać do analizy profilu linkowego strony:

Narzędzia do analizy SEO

 • Google Search Console: Jest to podstawowe, ale mocne narzędzie, które pozwala na sprawdzenie linków wchodzących do Twojej strony. Google Search Console dostarcza informacji o tym, które strony linkują do Twojej witryny, ale nie rozróżnia automatycznie linków dofollow od nofollow.
 • Ahrefs: To jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi do analizy SEO na rynku. Ahrefs pozwala na dokładne przeanalizowanie profilu linkowego, w tym rozróżnienie między linkami dofollow i nofollow.
 • Majestic SEO: Podobnie jak Ahrefs, Majestic oferuje szczegółowe analizy linków wchodzących, w tym typy linków.
 • SEMrush: Ta platforma również umożliwia analizę backlinków, w tym identyfikację linków dofollow i nofollow.

Ręczne sprawdzanie w przeglądarce

Możesz również ręcznie sprawdzić linki wchodzące do Twojej strony, korzystając z narzędzi dla deweloperów w przeglądarce (na przykład w Google Chrome):

 • Otwórz stronę, na której znajduje się link do Twojej witryny.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zbadaj” (Inspect), aby otworzyć narzędzia dla deweloperów.
 • Znajdź link w kodzie HTML i sprawdź, czy ma on atrybut rel=”nofollow”. Jeśli tak, jest to link nofollow; w przeciwnym razie jest to link dofollow.

Wtyczki do przeglądarek

Istnieją specjalne wtyczki do przeglądarek, które mogą pomóc w identyfikacji linków dofollow i nofollow na każdej otwartej stronie:

 • NoFollow Simple (dla Chrome) – wizualnie oznacza linki nofollow.
 • SEOquake – ta wtyczka dostarcza kompleksowe informacje o SEO strony, w tym o linkach nofollow.

Korzystanie z online checkerów

Możesz również użyć online checkerów backlinków, które często oferują podstawowe funkcje za darmo. Te narzędzia analizują strony pod kątem linków wchodzących i wychodzących, choć ich możliwości mogą być ograniczone w porównaniu do płatnych narzędzi jak Ahrefs czy SEMrush.

Regularne monitorowanie i analiza linków dofollow i nofollow prowadzących do Twojej strony jest kluczowa dla optymalizacji SEO. Pozwala to na zrozumienie, jakie strony przekazują autorytet do Twojej witryny, a także na identyfikację potencjalnych obszarów do poprawy w budowaniu profilu linkowego.

Narzędzia do analizy SEO
Narzędzia do analizy SEO
Oceń artykuł
Dodaj ocenę dla tego artykułu