14-05-2024 Wróć na stronę sklepu Artykuły

Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper

Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper, czyli SEO (Search Engine Optimization), jest kluczowe dla zwiększenia widoczności Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania. Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper? Oto kilka podstawowych kroków, które możesz podjąć, aby zoptymalizować swój sklep na Shoperze: Rozpoczęcie pracy nad SEO dla sklepu na Shoperze wymaga czasu i ciągłego doskonalenia. Pamiętaj, […]

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Na ten adres email prześlemy odpowiedź na Twoje zapytanie.
Jeżeli adresów URL jest kilka rozdziel je przecinkiem.
Wybrana wartość: 200
Przetwarzanie danych osobowych
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez BackLink24.pl z siedzibą w Krakowie (30-504) przy ul. Kalwaryjska 69 lok. 9, zarejestrowaną w Kraków, nr NIP: 738-214-64-32 na potrzeby i w zakresie niezbędnym do korzystania przeze mnie z usług świadczonych przez BackLink24.pl, w tym na przekazywanie moich danych osobowych podmiotom trzecim, przy pomocy których BackLink24.pl świadczy usługi.

Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper?

Oto kilka podstawowych kroków, które możesz podjąć, aby zoptymalizować swój sklep na Shoperze:

 • Badanie słów kluczowych: Znajdź odpowiednie słowa kluczowe, które Twoi klienci mogą używać do wyszukiwania produktów, które oferujesz. Użyj narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs, czy SEMrush do analizy popularności poszczególnych fraz oraz ich konkurencyjności.
 • Optymalizacja treści: Utwórz atrakcyjne i unikalne opisy produktów, korzystając ze znalezionych słów kluczowych. Pamiętaj, by treść była naturalna i przyjazna dla użytkownika, nie tylko dla wyszukiwarek.
 • Optymalizacja metadanych:
  • Title tag (tytuł): Upewnij się, że każda strona ma unikalny tytuł, zawierający odpowiednie słowo kluczowe.
  • Meta description (opis meta): Napisz przyciągające uwagę opisy, które również zawierają słowa kluczowe. Opisy te pojawiają się w wynikach wyszukiwania pod tytułem strony.
 • Optymalizacja obrazów: Upewnij się, że wszystkie obrazy są zoptymalizowane pod kątem SEO, co obejmuje użycie opisowych nazw plików i tagów alt, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, co jest przedstawione na obrazie.
 • Responsywność strony: Platforma Shoper zazwyczaj oferuje responsywne szablony, ale upewnij się, że Twój sklep działa płynnie na wszystkich urządzeniach (komputery, tablety, smartfony).
 • Linkowanie wewnętrzne: Twórz linki między stronami Twojego sklepu, co pomoże Google lepiej zrozumieć strukturę strony oraz przyczyni się do lepszej indeksacji treści.
 • Prędkość ładowania strony: Skorzystaj z narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, aby sprawdzić i poprawić czas ładowania strony. Szybka strona to lepsze doświadczenie użytkownika i wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania.
 • Blog: Rozważ prowadzenie bloga związanego z branżą, na której działa Twój sklep. Regularnie publikowane, wartościowe treści przyciągają odwiedzających oraz są dobrze oceniane przez wyszukiwarki.
 • Używanie Google Analytics i Search Console: Te narzędzia pozwolą Ci monitorować ruch na stronie i analizować efektywność Twoich działań SEO. Dzięki temu będziesz mógł dostosowywać swoją strategię na bieżąco.
Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper
Od czego zacząć pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper?

Rozpoczęcie pracy nad SEO dla sklepu na Shoperze wymaga czasu i ciągłego doskonalenia. Pamiętaj, że pozycjonowanie to proces długoterminowy, a efekty działania zobaczysz po pewnym czasie.

Ustawienia metatagów

Ustawienie metatagów w sklepie na platformie Shoper jest ważnym elementem optymalizacji SEO. Oto, jak możesz to zrobić krok po kroku:

1. Logowanie do Panelu Administracyjnego Shoper

2. Wybór Produktu lub Strony do Edycji

3. Edycja Metatagów

4. Dodatkowe Ustawienia SEO

5. Zapisz Zmiany

6. Monitorowanie Efektów

Pamiętaj, że metatagi to tylko jeden z elementów optymalizacji SEO. Ważna jest również jakość treści, szybkość ładowania strony, odpowiednia struktura URL i wiele innych czynników.

Przyjazne adresy URL w Shoperze

Przyjazne adresy URL, znane także jako SEO-friendly URLs, to ważny element w optymalizacji sklepu internetowego na platformie Shoper pod kątem wyszukiwarek. Takie adresy są zrozumiałe nie tylko dla użytkowników, ale również dla robotów wyszukiwarek, co może przyczynić się do lepszej indeksacji i wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Oto, jak możesz ustawić przyjazne adresy URL w Shoperze:

Włączenie Przyjaznych Adresów URL

 • Zaloguj się do panelu administracyjnego Shoper.
 • Przejdź do zakładki Ustawienia znajdującej się w menu głównym.
 • Wybierz opcję Zaawansowane, a następnie SEO.
 • Znajdź sekcję dotyczącą przyjaznych adresów URL i aktywuj tę funkcję, jeżeli nie jest jeszcze włączona.
Przeczytaj także:  Skuteczne metody pozyskiwania linków

Ustawianie Przyjaznych Adresów URL dla Produktów

 • Idź do sekcji Produkty, wybierz produkt, który chcesz edytować.
 • W sekcji edycji produktu przejdź do zakładki SEO.
 • Tutaj możesz zdefiniować Alias URL, który jest przyjaznym adresem URL dla danego produktu. Upewnij się, że jest on unikalny, krótki, zrozumiały i zawiera słowa kluczowe istotne dla danego produktu.

Ustawianie Przyjaznych Adresów URL dla Kategorii

 • Przejdź do sekcji Kategorie.
 • Wybierz kategorię do edycji i podobnie jak w przypadku produktów, użyj zakładki SEO, aby zdefiniować przyjazny adres URL.

Ustawianie Przyjaznych Adresów URL dla Stron Statycznych i Bloga

 • Dla stron statycznych przejdź do sekcji Strony i wybierz stronę do edycji.
 • Dla bloga przejdź do sekcji Blog i edytuj post, który chcesz zoptymalizować.
 • W obu przypadkach użyj zakładki SEO do ustawienia Aliasu URL.

Zapisz Zmiany

 • Po wprowadzeniu wszystkich zmian, pamiętaj o zapisaniu ich, klikając przycisk „Zapisz” lub „Zastosuj”.
Przyjazne adresy URL w Shoperze
Przyjazne adresy URL w Shoperze

Wskazówki dla Przyjaznych URLi:

Pamiętaj, że choć przyjazne adresy URL to ważny element SEO, równie istotna jest optymalizacja innych aspektów sklepu, takich jak treść, metatagi i linkowanie wewnętrzne. Regularne monitorowanie i dostosowywanie tych elementów pomoże poprawić pozycję Twojego sklepu w wyszukiwarkach.

Sitemap.xml w Shoperze

Sitemap, czyli mapa strony, jest bardzo ważnym narzędziem w SEO, ponieważ pomaga robotom wyszukiwarek w indeksacji stron. Na platformie Shoper, tworzenie i zarządzanie sitemapą jest stosunkowo proste i automatyczne. Oto jak możesz zarządzać sitemapą w systemie Shoper:

Automatyczna Generacja Sitemapy

W systemie Shoper mapa strony jest generowana automatycznie. Oznacza to, że każdy sklep na tej platformie ma swoją własną sitemapę, która jest na bieżąco aktualizowana, kiedy dodajesz nowe produkty, kategorie czy strony.

Lokalizacja Sitemapy

Standardowo sitemapę znajdziesz pod adresem twojadomena.pl/sitemap.xml. Możesz to sprawdzić, wpisując ten adres w pasek adresu przeglądarki. Przykładowo, jeśli twoja domena to example.com, URL do sitemapy to https://example.com/sitemap.xml.

Sitemap.xml w Shoperze
Sitemap.xml w Shoperze

Co Zawiera Sitemap

Sitemap w Shoperze zwykle zawiera linki do wszystkich stron produktów, kategorii, stron statycznych oraz postów na blogu. Dzięki temu wyszukiwarki mogą łatwiej i szybciej zindeksować wszystkie ważne treści twojego sklepu.

Dodanie Sitemapy do Google Search Console

Monitorowanie i Aktualizacja

 • Monitoruj regularnie swoją sitemapę oraz sprawdzaj w Google Search Console, czy wszystkie strony są poprawnie indeksowane.
 • Chociaż sitemap w Shoperze jest aktualizowana automatycznie, ważne jest, by sprawdzać, czy wszystkie nowe treści pojawiają się w mapie strony.

Dodatkowe Wskazówki

 • Upewnij się, że żadne ważne URLi nie są blokowane przez plik robots.txt, ponieważ może to uniemożliwić wyszukiwarkom dostęp do niektórych sekcji twojej witryny.
 • Regularnie sprawdzaj, czy nie ma błędów w URL-ach zawartych w sitemapie, takich jak złamane linki lub przekierowania, które mogłyby negatywnie wpłynąć na SEO.

Zarządzanie sitemapą w Shoperze jest dość proste dzięki automatycznej generacji i aktualizacji, ale odpowiednie monitorowanie i integracja z narzędziami takimi jak Google Search Console może znacząco poprawić widoczność Twojego sklepu w internecie.

Dodawanie i edycja treści w Shoperze

Dodawanie i edycja treści w systemie Shoper to kluczowe elementy zarządzania sklepem internetowym, które mogą znacząco wpłynąć na jego SEO i atrakcyjność dla klientów. Oto krok po kroku, jak możesz dodawać i edytować treści w sklepie na platformie Shoper:

1. Logowanie do Panelu Administracyjnego

 • Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do panelu administracyjnego Twojego sklepu Shoper. Wejdź na stronę logowania i wpisz swoje dane dostępowe.

2. Dodawanie i Edycja Produktów

 • Aby dodać nowy produkt, przejdź do sekcji Produkty w menu głównym, a następnie kliknij Dodaj produkt.
 • Wypełnij niezbędne informacje o produkcie, takie jak nazwa, opis, cena, zdjęcia, kategorie itp. Pole Opis jest szczególnie ważne, ponieważ to właśnie tutaj możesz wprowadzić szczegółowe i atrakcyjne opisy, które pomogą w pozycjonowaniu produktu.
 • Jeśli chcesz edytować istniejący produkt, znajdź go na liście produktów i kliknij Edytuj.

3. Dodawanie i Edycja Kategorii

 • Przejdź do sekcji Kategorie w menu głównym.
 • Możesz dodać nową kategorię, klikając Dodaj kategorię, lub edytować istniejące, wybierając je z listy i klikając Edytuj.
 • Podobnie jak w przypadku produktów, ważne jest, aby nazwa i opis kategorii były zgodne z oczekiwaniami SEO.
Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Francja

4. Tworzenie i Edycja Stron Statycznych

 • W menu głównym znajdź sekcję CMS, a następnie Strony.
 • Aby dodać nową stronę, kliknij Dodaj stronę.
 • Wpisz tytuł strony, treść oraz inne informacje, takie jak meta tagi dla SEO. Możesz tutaj również zarządzać ustawieniami publikacji strony.
Dodawanie i edycja treści w Shoperze
Dodawanie i edycja treści w Shoperze
Dodawanie i edycja treści w Shoperze
Dodawanie i edycja treści w Shoperze

5. Dodawanie Postów na Blogu

 • Jeżeli Twój sklep ma zintegrowany blog (wymaga włączenia w ustawieniach), przejdź do sekcji Blog.
 • Kliknij Dodaj wpis, aby stworzyć nowy post.
 • Wprowadź tytuł, treść, a także tagi i kategorie, które pomogą w organizacji treści na blogu.

6. Optymalizacja SEO

 • Podczas dodawania lub edytowania treści, zawsze pamiętaj o optymalizacji dla wyszukiwarek. Włącz przyjazne adresy URL, dodaj odpowiednie meta tagi (tytuł i opis) i używaj słów kluczowych w treści.
 • Monitoruj efekty swoich działań SEO za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics i Google Search Console.

7. Zapisz Zmiany

 • Po wprowadzeniu wszystkich zmian, zawsze pamiętaj, aby zapisać swoją pracę, klikając przycisk Zapisz lub Zastosuj.

Dodawanie i edycja treści w Shoperze to proste i intuicyjne zadania, które mają ogromny wpływ na sukces Twojego sklepu online. Regularne aktualizacje i optymalizacja treści pod kątem SEO są kluczowe dla utrzymania i poprawy widoczności sklepu w internecie.

Nagłówki H1 i H2 w Shoperze

Właściwe wykorzystanie nagłówków, takich jak H1 i H2, jest istotne dla SEO, ponieważ pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę treści na Twojej stronie. W systemie Shoper zarządzanie nagłówkami jest stosunkowo proste, a oto jak możesz to zrobić:

Zasady Użycia Nagłówków H1 i H2

Dodawanie i Edycja Nagłówków w Shoperze

 • Dla produktów i kategorii: W Shoperze, tytuł produktu lub kategorii automatycznie staje się nagłówkiem H1 na danej stronie. Nie musisz ręcznie dodawać tagu H1.
 • Dla stron statycznych i bloga: Gdy tworzysz lub edytujesz strony statyczne lub wpisy na blogu, możesz ręcznie dodać nagłówki H1, H2 (oraz kolejne, jak H3, itd.) za pomocą edytora tekstu.

Praktyczne Wprowadzanie Nagłówków

 • Zazwyczaj, podczas edycji treści w edytorze, znajdziesz opcje formatowania tekstu, które pozwalają wybrać różne poziomy nagłówków (Heading 1, Heading 2, etc.).
 • Wybierz tekst, który chcesz przekształcić w nagłówek, a następnie z menu rozwijanego (lub paska narzędziowego) wybierz odpowiedni poziom nagłówka.
Dodawanie i Edycja Nagłówków w Shoperze
Dodawanie i Edycja Nagłówków w Shoperze

Najlepsze Praktyki

Kontrola i Testowanie

Zarządzanie nagłówkami w Shoperze nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej i może znacząco przyczynić się do poprawy SEO Twojego sklepu. Regularne przeglądanie i aktualizacja nagłówków, aby odpowiadały treści i słowom kluczowym, to ważny element optymalizacji każdej strony.

Dodawanie i edycja zdjęć w Shoperze

Dodawanie i edycja zdjęć w Shoperze to istotny element zarządzania Twoim sklepem internetowym, który wpływa nie tylko na atrakcyjność wizualną, ale także na SEO. Oto jak krok po kroku możesz dodać i edytować zdjęcia w systemie Shoper:

1. Logowanie do Panelu Administracyjnego

 • Aby rozpocząć, zaloguj się do swojego panelu administracyjnego na platformie Shoper.

2. Dodawanie Zdjęć do Produktu

 • Przejdź do sekcji Produkty w menu głównym.
 • Wybierz produkt, do którego chcesz dodać zdjęcia, klikając Edytuj obok wybranego produktu.
 • W sekcji edycji produktu znajdź zakładkę Zdjęcia.
 • Kliknij Dodaj zdjęcia i wybierz zdjęcia z komputera, które chcesz dodać. Możesz również przeciągnąć zdjęcia do okna przeglądarki.
 • Po dodaniu zdjęć możesz je przeciągać, aby zmienić ich kolejność. Pierwsze zdjęcie na liście będzie głównym zdjęciem produktu.

3. Edycja Zdjęć

 • Po dodaniu zdjęć masz możliwość ich edycji. Shoper oferuje podstawowe narzędzia do obróbki, takie jak kadrowanie czy obracanie.
 • Wybierz zdjęcie, które chcesz edytować, i kliknij na opcję edycji dostępną przy zdjęciu.
Dodawanie i edycja zdjęć w Shoperze
Dodawanie i edycja zdjęć w Shoperze
Dodawanie i edycja zdjęć w Shoperze
Dodawanie i edycja zdjęć w Shoperze

4. Optymalizacja Zdjęć dla SEO

 • Nazwy plików: Przed dodaniem zdjęć do sklepu, zaleca się zmianę ich nazw na bardziej opisowe, zawierające słowa kluczowe, które opisują produkt.
 • Tagi ALT: Dodaj opisowe tagi ALT do każdego zdjęcia. Tagi ALT są tekstowymi opisami obrazów, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, co przedstawia zdjęcie, co jest szczególnie ważne dla SEO.
  • Aby dodać tag ALT, kliknij na zdjęcie w edytorze produktu, a następnie znajdź pole na tag ALT i wprowadź odpowiedni tekst.
Przeczytaj także:  Pozycjonowanie Lokalne

5. Dodawanie i Edycja Zdjęć na Innych Stronach

 • Jeśli chcesz dodać zdjęcia na stronach statycznych lub w postach na blogu, proces jest podobny.
 • Przejdź do odpowiedniej sekcji (np. CMS -> Strony lub Blog), wybierz stronę lub post do edycji.
 • Użyj edytora treści do dodawania zdjęć, korzystając z opcji wstawiania obrazów dostępnej w pasku narzędzi.

6. Przegląd i Zapis

 • Po dokonaniu wszystkich zmian i dodaniu zdjęć, upewnij się, że wszystko jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami.
 • Zapisz zmiany, korzystając z przycisku „Zapisz” lub „Zastosuj”.

Pamiętaj, że dobrej jakości zdjęcia mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie produktami i poprawić ogólną konwersję w Twoim sklepie. Również odpowiednie ich oznaczenie i optymalizacja są kluczowe dla lepszej widoczności w wyszukiwarkach. Regularne aktualizacje i utrzymanie zdjęć na odpowiednim poziomie jakości to ważny element zarządzania sklepem internetowym.

Moduł przekierowań 301 w systemie Shoper

Moduł przekierowań 301 w Shoperze to ważne narzędzie zarządzania SEO, które pozwala na zachowanie pozycji w wyszukiwarkach po zmianach adresów URL stron. Przekierowania 301 są szczególnie przydatne podczas przenoszenia treści na nowe adresy lub zmian w strukturze strony, które mogą wpłynąć na istniejące linki. Oto, jak możesz zarządzać przekierowaniami 301 na platformie Shoper:

Dostęp do Modułu Przekierowań 301

Dodawanie Nowego Przekierowania 301

Zarządzanie Istniejącymi Przekierowaniami

 • W modułu przekierowań 301 będziesz mógł zobaczyć listę wszystkich ustawionych przekierowań.
 • Możesz edytować lub usuwać istniejące przekierowania, korzystając z odpowiednich opcji dostępnych na liście (zwykle ikony ołówka do edycji i kosza do usuwania).

Zastosowanie Przekierowań 301

 • Przekierowania 301 są szczególnie ważne, gdy zmieniasz nazwy produktów, kategorie, czy struktury URL w swoim sklepie.
 • Pomagają one w zachowaniu wartości SEO zgromadzonej przez oryginalne URL, przekazując je do nowych adresów.
 • Ważne jest, aby przekierowania były ustawione poprawnie, aby uniknąć problemów z indeksacją przez wyszukiwarki i pogorszeniem doświadczenia użytkowników.

Dobre Praktyki

 • Stosuj przekierowania 301 tylko tam, gdzie jest to konieczne. Nadmierne użycie może wprowadzić zamieszanie w strukturze strony i negatywnie wpłynąć na wydajność.
 • Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie przekierowania działają poprawnie i czy nie prowadzą do tzw. przekierowań łańcuchowych (kiedy jedno przekierowanie prowadzi do kolejnego).

Monitorowanie Efektów

 • Używaj narzędzi takich jak Google Search Console, aby monitorować wpływ przekierowań na wydajność strony w wynikach wyszukiwania.
 • Sprawdzaj raporty dotyczące błędów przekierowań i popraw je w miarę potrzeb.
Moduł przekierowań 301 w systemie Shoper
Moduł przekierowań 301 w systemie Shoper

Zarządzanie przekierowaniami 301 w Shoperze pozwala na skuteczne kontrolowanie i optymalizację dostępu do Twojego sklepu, co jest niezbędne dla utrzymania dobrej widoczności i pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie sklepu na Shoperze – podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper wymaga skoncentrowania się na wielu aspektach SEO, aby zwiększyć jego widoczność w wynikach wyszukiwania. Rozpoczynając od badania słów kluczowych, warto identyfikować terminy, które potencjalni klienci mogą używać podczas wyszukiwania produktów. Narzędzia takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs czy SEMrush są tutaj bardzo pomocne.

Kluczowym elementem jest optymalizacja treści. Tworzenie unikalnych i przyciągających opisów produktów, kategorii i stron, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe, jest niezbędne. Ważne jest, aby treści były nie tylko optymalizowane pod kątem SEO, ale również wartościowe dla użytkowników.

Metadane, takie jak title tags i meta descriptions, powinny być precyzyjnie ustawione dla każdej strony, produktu i kategorii, z użyciem celowanych słów kluczowych. Przyjazne adresy URL są również istotne; powinny być krótkie, zrozumiałe i zawierać istotne słowa kluczowe.

Optymalizacja obrazów przez dodawanie opisowych nazw plików i tagów ALT pomoże wyszukiwarkom lepiej zrozumieć ich zawartość. Nie można zapominać o responsywności strony; sklep musi działać płynnie na wszystkich urządzeniach.

Linkowanie wewnętrzne poprawia nawigację użytkownika i ułatwia robotom wyszukiwarek indeksację stron. Szybkość ładowania strony jest również kluczowa i powinna być regularnie monitorowana i optymalizowana za pomocą narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights.

Prowadzenie bloga związanego z branżą może znacznie zwiększyć widoczność sklepu. Ważne jest również skuteczne zarządzanie sitemapą i przekierowaniami 301, które pomagają w zachowaniu wartości SEO przy zmianach adresów URL.

Monitoring i analityka są niezbędne do oceny efektywności działań SEO. Narzędzia takie jak Google Analytics i Google Search Console oferują cenne informacje, które mogą pomóc w dostosowywaniu strategii i poprawie wyników. Regularna analiza i dostosowanie strategii SEO pozwoli na lepsze pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarkach i zwiększenie ruchu na stronie.

Oceń artykuł
Dodaj ocenę dla tego artykułu